avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Activitate savu200

Activitate savu200

Buna ziua,
Va rog daca se poate sa ma ajutati cu o lamurire: am urmatoarea situatie: in noiembrie 2016 am avut un accident auto, in care nu am acordat prioritate si a rezultat ranirea usoara a unei persoane. Mi-a fost retinut permisul si s-a inceput cercetarea penala, iar mi-e mi s-a eliberat dovada de circulat pe care am reanoit-o lunar cu cerere la parchet pana in luna martie, cand am decis sa nu mai conduc in speranta ca dupa o pauza de 90 zile (conform legii) sa-mi recuperz permisul. Aici cred ca am gresit deoarece nu primisem inca o hartie de la parchet ca nu s-a inceput urmarirea penala si puteam sa mai prelungesc dovasa. Intre timp au trecut aproape 70 zile si nu am primit nimic de la parchet, am inceput sa ma interesez si am aflat ca organul care mi-a cercetat dosarul nu a trimis inca actele la parchet chiar daca victima nu a depus plangere si nu a avut zile de spitalizare. intr-un final mi-a promis ca trimite saptamana aceasta dosarul la parchet.
Imi puteti spune daca dupa efectuarea celor 90 zile, nu am primit inca hartie de la parchet (fara care nu pot ridica permisul) exista o modalitate prin care sa urgentez obtinerea hartiei sau sa am un drept provizoriu de a conduce pana cand primesc decizia.
Discuție vanzare teren
Buna ziua,

daca se poate sa ma ajutati un pic cu cateva detalii despre impozitul pe care trebuie sa-l platesc la vanzarea unui teren. Am o societate pe care s-au cumparat o pensiune si un teren in leasing pe o perioada de 10 ani. Anul acesta perioada s-a terminat si s-a achitat tot. Firma in cei 10 ani a fost mai mereu pe pierdere iar acuma doresc sa vand terneul. Ce impozit platesc la vanzare 16%, avand in vedere ca va fi inregistrat ca un venit in contabilitate?
Buna ziua,

Am si eu o intrebare, de aproximativ o luna in blocul in care locuiesc a fost sistata apa calda de catre RADET pe motiv ca 5 apartamente au acumulat o datorie la intretinere de aprox. 40000RON (1 ap are 23.000RON).

Eu nu am avut niciodata o restanta si sunt cu plata la zi, in acest moment sotia este insracinata si este foarte greu fara apa calda. NU pot sa inteleg cum administratorul (si nici nu vrea sa-mi spuna ) cum s-a ajuns ca un apartament sa aibe o restanta de 23.000RON.

Ce demersuri pot face sa incerc sa rezolv problema deoarece am impresia ca administratorul blocului nu este interesat in rezolvarea problemei si spera ca daca suferim cu toti cineva o sa-i forteze pe restantieri sa plateasca.
Ma gandesc ca o sa vina si sezonul rece si cu copil mic, fara apa calda, si fara caldura nu o sa fie bine.

Multumesc.
Răspuns la discuția executare silita
Procesul verbal prin care se specifica plata celor 5000Ron, faptul ca nu pot plati mai mult si ca nu exista bunuri il am in original ... dar nu se specifica ca datorita (8000RON) s-a stins in totalitate ...
Buna ziua,

Am si eu o intrebare!

In urma unei sentite definitive am ramas cu o datorie de 5000RON catre Mars Collection in urma cu 3 ani... inainte de sucurgerea termenului de prescriptie a executarii silite am fost contactat de catre un executor care mi-a spus ca am de plata 8000Ron (datoria initiala + alte penalitati pentru perioada scursa).

Dupa ce s-a facut constatarea la domiciliu a bunurilor si s-a intocmit proces verbal
am agreat impreuna cu executorul sa platesc doar suma de 5000RON datorita faptului (mentionat in procesul verbal) ca nu exista bunuri de executat si nu am posibiliatea sa platesc mai mult.
Acum a trecut aproximativ 3 luni si nu am mai primit nici un raspuns daca Mars Collection a acceptat suma respectiva si datoria s-a stins sau nu!
Nu am nici un document scris care sa mentioneze ca litigiul a incetat si nu mai exista datorii.
Este posibil ca Mars Collection sa astepte iar o perioada mai lunga in care sa se acumuleze si mai multe penalitatii si sa ma execute din nou?

Multumesc,