avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 365 soluții astăzi
Forum Activitate MCassandra

Activitate MCassandra

Răspuns la discuția Drept de concediere
Multumesc de raspuns!
Buna seara!
Sotul meu s-a imbolnavit la serviciu si a trebuit sa stea o perioada de 4 luni in concediu medical.A suferit un tromboembolism pulmonar ,boala ce i-a pus in pericol viata.
Dupa tratament doctorul cardiolog i-a permis continuarea serviciului spunand ca nu poate sa-l pensioneze caci este prea tanar(48ani) si a scris ca este stabil din punct de vedere cardiologic .
Doctorul de medicina muncii i-a permis reluarea muncii conditionat (apt conditionat) si a enumerat mai multe conditii :a se evita expunerea la temperaturi extreme,eforturile fizice mari pozitiile statice prelungite ) cu reevaluare peste o luna.
Intrebarea este :
Angajatorul il poate concedia ?Are acest drept?
Are dreptul la somaj?
Mentionez ca angajatorul inca din prima luna a amenintat ca nu o sa-l mai primeasca.
Ca sa depun dosarul de pensionare(caz boala,grad 2) am nevoie de cartea de munca in original.Firma unde am lucrat a depus-o la Casa de pensii Bucuresti la scanat.Din luna februarie trebuia sa am dosarul depus la Casa de pensii unde am domiciliul si nu reusesc sa o mai iau de la Bucuresti.Am un document scris de cei din Bucuresti unde spun ca este la ei la scanat si ca in cel mai scurt timp o sa mi-o restitue dar suntem in luna aprilie si tot nu mi-au dat-o.
Cei de la firma merg aproape in fiecare zi sa o ceara dar li se spune ca a fost pierduta ca nu o mai gasesc ,ca au personal f. putin si ca au ratacit mai multe carti si nu au reusit pana acum sa le gasesasca.Ce e de facut in acest caz?
Aici la noi in localitate nu-mi primesc o copie care sa fie conform cu originalul si nu vor sa-mi ia in considerare dosarul.Nu am nici un venit .Pensie nu pot sa obtin.Ce e de facut?
Multumesc anticipat de raspuns!
Răspuns la discuția Nota de lichidare
In cazul acesta cum imi pot recupera banii (garantia) ???
Trebuie sa-i dau in judecata?Exista si o alta solutie???
Multumesc anticipat de raspuns!
Răspuns la discuția Nota de lichidare
Am avut o problema medicala pt. care am fost trimisa de urgenta la investigatii si am fost operata ,gestiunea a fost predata cu stoc scris de mine dar nu in prezenta mea,colega mea verificand la acea data marfa de pe teren .Am anuntat atunci imediat sefii ca nu mai pot sa vin la serviciu.Nu au facut un inventar atunci,au angajat alte persoane in locul meu care ulterior am aflat ca au lipsuri.Eu am fost in perioada asta de 6 luni in concediu medical.Acum am primit decizia medicala de la comisia de expertiza medicala .M-au pensionat fara drept de lucru.Am facut o cerere catre director conform deciziei medicale si au fost de acord sa -mi inchida contractul de munca cu art55 lit b.Atunci nu mi-a comunicat nimeni nimic de nici o lipsa in gestiune.
Va multumesc de raspuns, nu m-am asteptat la asa ceva din partea lor ,sunt un angajat cu vechime mare in munca ,nu am avut lipsuri in gestiune,in schimb am o garantie acolo la ei si banuiesc ca vor sa-mi ia banii pentru ca nu au luat nici o garantie de la ceilalti si vor sa-si recupereze banii.
Am primit decizia de incetare a contractului individual de munca in conformitate cu prevederile art.55,lit.b ,in care in care spune ca:
Art.1 Precizam ca fostul nostru salariat nu are debite fata de subscrisa.
Art.2 Compartimentul juridic,personal si financiar contabil vor duce la indeplinire prezenta.Acesta este semnat si stampilat de directorul general al Societatii.
In baza acestei decizii am fost sa mi se faca nota de lichidare iar seful compartimentului financiar- contabil a refuzat semnarea notei pe motiv ca as avea lipsuri in gestiune lipsuri de care eu nu am cunostinta .Am cerut o dovada dar nu mi-au aratat nimic .
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns ca nu stiu ce e de facut?
Multumesc anticipat!
In timpul pensiei de invaliditate grad II este permisa o recalificare?
Pensia aceasta este doar pe o perioada determinata de un an .
Multumesc anticipat!
Daca voi fi pensionata cu gradul trei ,cu drept de munca ,vreau sa stiu daca Societatea unde lucrez este obligata in vre-un fel sa-mi ofere un loc de munca,adica jumatate de norma sau are dreptul de a ma da afara .
Multumesc anticipat!
Am 41 ani,22ani serviciu.Acum 7 ani am suferit o interventie chirurgicala la coloana (hernie de disc L5S1).Anul acesta boala a recidivat iar in luna august am fost operata din nou.
As dorii sa stiu daca ma pot pensiona pe caz de boala un an de zile pana ma recuperez?
Multumesc anticipat!