avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Activitate olimpius

Activitate olimpius

Vamultumesc !
chiar nu ma poate ajuta nimeni?
Buna seara, Problema mea este urmatoarea: azi de dimineata circuland cu autoturismul personal pe drumul judetean dj581 mi-a sarit in fata masinii din partea dreapta a soselei un caprior pe care l-am accidentat. Mentionez ca nu a decedat dar este destul de grav accidentat. Am sunat la politie, a venit un domn politist si a constatat accidentul si avariile de la masina: spoiler fata spart masca fata rupta radiator lovit. Au venit in cele din urma si reprezentanti ai fondului de vanatoare care au ridicat animalul. am scris declaratia la politie si am primit dovada pt repararea masinii.
Problema este: cine suporta cheltuielile de reparare a masinii. Precizez ca nu am polita casco iar pe rca nu se poate.
Am cautat pe net si am gasit legea 407 privind raspunderea gestionarului fondului de vanatoare dar si deverse legi prin care se vorbeste despre asigurarea de raspundere civila a gestinarilor fndurilor de vanatoare pentru daunele provocate de animalele salbatice.
Am luat legatura cu administratorul fondului de vanatoare si acesta mi-a raspuns ca nu a auzit in viata lui de o astfel de asigurare si ca este ghinionul meu ca am lovit animalul. Raspunsul lui a fost sa ma descurc singur cu reparatiile auto.
Ce pot sa fac in acest sens?
pot sa dau in judecata firma care se ocupa de gestionarea fondului de vanatoare pentru recuperarea daunelor daca acesta refuza intelegerea amiabila? am vre-o sansa de castig?
Va multumesc>