avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 265 soluții astăzi
Forum Activitate P.F.A. HERMAN DAN

Activitate P.F.A. HERMAN DAN

Buna ziua,
Ridicarea scrisorilor recomandate trimise de Ministerul de Finante in perioada 2010-2012 constituie infractiune penala?
Este dispusa in sentinta de divort, sunt de acord cu acest lucru si platesc. Dar poate sa-mi faca poprire pe pensie la casa judeteana de pensii fara ca acest lucru sa fie stipulat in sentinta ?
Atunci de ce mi-a facut plangere penala la politie ptr plata restanta ? La politie am declarat ca nu stiu pe ce nume sa-i trimit si adresa unde sta iar cand am aflat i-am dat banii.
Acum casa de pensii i-mi opreste inca o data banii pe care i-am dat.
Nu se poate sa platesc de 2 ori sau de mai multe ori pentru acelas lucru.
Buna ziua,
Am fost casatorit pana anul trecut, cand am divortat. Din aprilie anul acesta mi sa facut poprire pe pensia de boala. Cand am fost la casa de pensii dupa multe insistente mi sa spus ca fosta sotie a facut cerere si mi se opresc baniiptr pensia copilului plus o cota deoarece nu am platit pensia 4 luni.Mentionez ca in acelas timp fosta sotie a facut plangere penala ptr acesti bani, bani pe care i-am platit si care casa de pensii ii opreste desi am o luna decand am facut o sesizare scrisa.
Este posibil ca fosta sotie sa-mi faca poprire pe pensie ptr pensia copilului fara sa fiu anuntat ? Cred ca daca ar fi existat 10 institutii la care sa mearga sa-mi opreasca aceaasi bani ar fi facut, fara ca aceste institutii sa se intereseze sau sa ma intrebe sau sa ma anunte#-o
De la masor nu prea cred ca-mi da un raspuns direct, iar vecina nu este ruda cu mine, singura ruda in care a avut incredere am fost eu, iar vecina ne-a ajutat cu plata facturilor si a avut grija de apartament. De atatia ani n-am avut probleme cu nimic nai ales in orasul meu iar acum sa am probleme intr-un oras strain mi se pare o aberatie...
Nu am utilizat sumele in alte scopuri, asta pot demonstra mai ales ca o vecina de scara ii plateste toate facturile cu banii trimisi de mine. Dar de ce il intereseaza pe masor de aceste probleme care apartin de familia mea?:O Eu il platesc doar pentru 2 ore care le face la spital,
nimic mai mult..X-(
Buna ziua,
Am un unchi care este bolnav de T.B.C. si care este internat in spital. De aproape 2 saptamani am gasit un masor care sa mearga la el si sa-i faca masaj, platindu-i 200 lei saptamanal. Acum spune ca a vorbit cu avocatul lui si o sa ma dea in judecata deoarece eu sunt imputernicit la banci si i-am luat banii. Eu sunt nepotul lui si de 3-4 ani am grija de el , eu trebuind sa merg 10-11 ore cu trenul. Acum unchiul meu a inceput sa uite, face pe el si a trebuit neaparat sa gasesc pe cineva sa aiba grija de el, dar cand am auzit ce mi-a spus masorul am ramas masca....:O
Ce se poate intampla si ce pot sa fac in continuare ?
Multumesc ptr raspuns, deci nu mai pot sa-mi retrag reclamatia...
Este semnatura ei, dar acum nu mai recunoaste nimic, zice ca nu stie cine a ridicat pensia.
Buna ziua,
Daca am scris postaritei sa-mi ridice pensia, dar nu este notariala, iar o perioada desi a primit pensia sotia ( actual fosta sotie) nu mi-a dat pensia de boala, eu am facut o reclamatie la politie, iar acum postarita, care este o femeie de treaba si pe care o cunosc foarte bine spune ca ea o sa intre la belea, mai ales ca fosta sotie nu recunoaste nimic.
Ce pot face in acest caz deoarece aceasta femeie e complect nevinovata si ea nu are nici o vina,
Răspuns la discuția Donatie
da