avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Activitate remus7003

Activitate remus7003

Buna. In anul 2008 am contractat un credit de nevoi personale cu ipoteca. In anul 2010 in baza OUG 50/2010 in luna septembrie am notificat banca in legatura cu modificarea contractului de credit. Azi 17/09/2010 m-am prezentat la banca si am mai depus 2 notificari una pentru a mi se comunica daca contractul de credit a fost cesionat si catre ce banca, si una ca raspuns la o instintare pe are am primit-o de la banca dupa depunerea de catre mine a notificarii.Am avut surpriza sa constat ca contractul meu de credit a fost concesionat catre o banca din Olanda , bancpost retinindu-si doar calitatea de prestator servicii administrare credite pentru EFG New Europe Funding II.B.V cu sediul in Amsterdam -Olanda.
Conform codului civil Bancpost avea obligatia sa ma notifice in scris la data concesionarii contractuli de credit , lucru care nu l-a facut si pe care in mod "miselesc" a incercat azi sa ma oblige sa il semnez printr-o asazisa CERERE GENERALA. .Am primit o copie a actului aditional care este intr-o totala neconcordanta cu OUG50/2010, ba mai mult se contrazic singuri in instintarea trimisa imi scot comisionul de administrare iar in act aditional il introduc. Cu aceasta ocazie avertizez toti clienti sa citesca atent aceasta cerere si sa refuze completarea ei si semnarea, lucratorii Bancpost sunt instruiti sa nu primeasca notificari decat daca se completeaza aceasta cerere.
Din ceea ce am citit pina acum am inteles ca la cesionarea contractului de credit Bancpost avea obligatia sa ma notifice in scris luru pe care nu l-au facut,contractul de cesiune nu este opozabil adica daca eu nu mai platesc la Bancpost acel comision de administrare cont ei nu ma pot executa pentru ca nu mai au nici o calitate in contractul de credit iar cei din Olanda nu pot sa ma execute deoarece nu am fost notificat de catre Bancpost motiv prentru care le pot plati doar rata creditului si dobanda pe care o aveam in trecuta in vechiul contract fara comisionul de administrare cont.
Intrebari
Eu in calitatea de imprumutat pot negocia direct cu banca din Olanda si sa elimin din contract SC BANCPOST SA.?
Am vreo sansa de castig daca actionez in instanta Bancpost pe acest motiv , cesionarea contractului?
Banpost avea obligatia de a notifica BNR in legatura cu transferarea drepturilor si obligatiilor prevazute in contractul de credit in strainatate?*Nu cunosc normele BNR in legatura cu acest lucru*

=D>=D>