avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Activitate bre_carmen

Activitate bre_carmen

Sunt nascuta in 13 iunie 1959, am 34 de ani de munca. Cand ma pot pensiona anticipat fara penalizare?
Răspuns la discuția daune morale depresie
Revin pentru a preciza ca, desi am contribuit la toate cheltuielile, achizitiile si renovarile semnificative din apartament, am plecat doar cu hainele mele si ale copilului meu. Adaug si faptul ca salariul meu a fost mai mare decat al lui.
multumesc
In decembrie, dupa o convietuire de 8 ani, am fost obligata de fostul concubin, sa parasesc domiciliul. Precizez ca acesta ma insela de luni de zile cu alta femeie. In urma acestor fapte am intrat intr-o depresie de lunga durata, care imi pune in pericol capacitatea de munca, precum si locul de munca. Sunt unic intretinator de famile, cu un copil la facultate. Am certificat medical in acest sens, martori, etc.
Ce sanse am ca, dandu-l in judecata, sa obtin daune morale, in cazul in care imi voi pierde locul de munca din cauza acestei depresii?
multumesc!
Sunt nascuta in 13 iunie 1959. Lucrez in invatamant din 1 septembrie 1978. Am avut concediu de maternitate si pentru pentru cresterea copilului din 1 octombrie 1989 pana la 1 septembrie 1991 cand mi-am reluat activitatea. De atunci nu am mai avut nicio perioada de intrerupere. As dori sa stiu, dupa noua lege, cand pot iesi la pensie si daca mai e valabila prevederea prin care dascalii pot iesi la pensie cu 3 ani inainte de varsta de pesionare, fara penalitati.
Multumesc