avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 247 soluții astăzi
Forum Activitate JustinV

Activitate JustinV

Răspuns la discuția Citatie Suspect Evaziune Fiscala
In ideea in care in mai putin de 48 de ore nu am cum sa fac rost de un avocat care sa ma insoteasca, la prezentarea la termen in fata organuluide politie cf art. 83 din NCPP mi se va face prezentarea calitatii de suspect, incadrarea faptei pentru care sunt suspectat si drepturile procesuale.

Am inteles cum ca, "in vederea demonstrarii indeplinirii acestor obligatii, organele de urmarire penala incheie un proces-verbal ce atesta faptul ca suspectului i s-au prezentat toate aceste aspecte"

Exista posibilitatea sa mi se permita un ragaz de 2 saptamani pentru a-mi gasi un reprezentant legal si pentru prezenta actele in fata aceluiasi organ?
Răspuns la discuția Citatie Suspect Evaziune Fiscala
Faptele sunt recente. Nu am reusit sa achit din motivul ca nu am avut de unde. In maxim 90 de zile pot ajunge la 0 cu restantele catre anaf.

Din suma de 15.979 lei - 4000 sunt reprezentati de o amenda din partea anafului emisa in data de 09.09.2015. Amenda reprezinta o contraventie prevazuta la art 219, alin. 1 lit. p din OG. 92.2003 republicata: "retinerea si nevarsarea in totalitate, de catre platitorii obligatiilor fiscale, a sumelor reprezentand impozite si contributii cu retinere la sursa, daca nu sunt savarsite in astfel de conditii incat, potrivit legii, sa fie considerate infractiuni;"

In data de 17.09.2015 - am achitat 5000 lei anaf-ului;
In data de 09.12.2015 - mi s-a intocmit de catre ANAF un proces-verbal (pe care l-am primit in data de 18.01.2016) de constatare al insovabilitatii cu urmatoarele obligatii:

Impozit salarii - Debit: 901 Lei (2015.04.25)
Impozit venit microintreprinderi - Debit: 475 Lei (2015.01.25)
Venituri din amenzi - Debit: 4000 Lei (2015.09.14)
CAS angajator - Debit: 4462 Lei (2014.12.22)
CAS asigurati - Debit: 1284 Lei (2015.03.25)
Contributie asigurare accidente munca si boli profesionale - Debit: 62 Lei (2014.12.22)
Somaj angajator - Debit: 122 lei (2014.12.22)
Somaj asigurati - Debit: 64 Lei (2015.03.25)
Fond garantare - Debit: 72 Lei (2014.12.22)
Sanatate angajator - Debit: 1469 Lei (2014.12.22)
Sanatate asigurati - Debit: 824 Lei (2015.03.25)
Concedii si indemnizatii - Debit: 239 Lei (2014.12.22)

Total Debit: 13996 Lei
Dobanzi: 1200 Lei
Penalitati de intarziere: 783 Lei;

Din ce imi dau eu seama, in afara de amenda (4000 lei) am de dat urgent: 9996 Lei

Din experienta dumneavoastra mi se poate permite o perioada de 90 zile astfel incat sa am timp sa-mi pun toata contabilitatea la punct si sa-mi achiti debitele restante sau ma leaga?

Cum se procedeaza? Este in interesul lor sa isi recupereze debitul sau sa cheltuie prin a ma trimite in instanta (inchisoare) ?

De asemenea toata suma pe care o datorez anaf-ului o am de recuperat de la un client. Din cauza lipsei de bani inca nu am initiat demersurile legale prin tribunal pentru a-mi recupera de la client sumele datorate;
Buna ziua
Am primit un A4 in posta intitulat Citatie privind Dosar Evaziune Fiscala. Urmeaza sa ma prezint luni la ora 9 la Serviciul de Investigare Infractiuni Economice in calitatea de SUSPECT;

Ce ma poate intreba agentul care m-a somat?
Ce se poate intampla (worst case scenario) ?
La ce sa ma astept ?

Mentionez urmatoarele:
Sunt asociat si administrator la 2 firme (SRL-uri, Neplatitoare de TVA).
- Prima sunt unic asociat (100%) si administrator - ma ocup cu constructia de site-uri;
- La cea de-a doua sunt asociat (50%) si administrator;

La prima firma Datorez anaf-ului 15.360 lei impozite si taxe de aproximativ 12 luni din cauza lipsei de capital. Cred ca acest fapt ma incadreaza in legea 241/2005 Art. 6 si cred ca mi se aplica Art. 10 al. 1) 'Dacă prejudiciul cauzat şi recuperat în aceleaşi condiţii este de până la 50.000 euro, în echivalentul monedei naţionale, se aplică o sancţiune administrativă, care se înregistrează în cazierul judiciar.'

Ce reprezinta sanctiune administrativa, amenda? Care este minimul si maximul acestei amenzi?

Ce efect se exercita asupra celei de-a doua societati?

Va multumesc.
Buna seara,

Am primit un A4 in posta intitulat Citatie privind Dosar Evaziune Fiscala. Urmeaza sa ma prezint in 2 zile la Serviciul de Investigare Infractiuni Economice in calitatea de SUSPECT;

Ce ma poate intreba agentul care m-a somat?
Ce se poate intampla (worst case scenario) ?
La ce sa ma astept ?

Mentionez urmatoarele:
Sunt asociat si administrator la 2 firme (SRL-uri, Neplatitoare de TVA).
- Prima sunt unic asociat (100%) si administrator;
- La cea de-a doua sunt asociat (50%) si administrator;

La prima firma Datorez anaf-ului 15.360 lei impozite si taxe de aproximativ 12 luni din cauza lipsei de capital. Cred ca acest fapt ma incadreaza in legea 241/2005 Art. 6 si cred ca mi se aplica Art. 10 al. 1) 'Dacă prejudiciul cauzat şi recuperat în aceleaşi condiţii este de până la 50.000 euro, în echivalentul monedei naţionale, se aplică o sancţiune administrativă, care se înregistrează în cazierul judiciar.'

Ce reprezinta sanctiune administrativa, amenda? Care este minimul si maximul acestei amenzi?

Ce efect se exercita asupra celei de-a doua societati?
Bine bine, inteleg asta, dar nu o sa-mi ceara nimeni vre-un brevet, vre-o licenta, vre-o cine stie ce dracovenie birocratica ?
Buna seara,

Va multumesc pentru raspuns. Activitatiile cele de agrement turistic - gen team building dar cu straini.

Activitatiile vor consta in excursii pe munte (pe jos si automotorizate) parapanta, ski, echitatie, alpinism, focuri de tabara cu cazare la cort, tot ce tine de activitati in natura.

Buna seara,

Locuind intr-o statiune turistica cu potential ne-exploatat, am primit de la o prietena din strainatate o oferta cel putin interesanta. Prietena despre care va vorbesc detine o agentie de turism in Marea Britanie si datorita potentialului zonei ar vrea sa trimita grupuri saptamanale de straini (englezi, evrei, americani) pentru diverse activitati in aer liber (plimbari, tiroliana, echitatie, alpinism, ski). Ar vrea sa imi trimita cel putin 1 grup pe saptamana dar vrea sa facem totul legal.

Eu nu detin calificarile necesare pentru activitatiile de agrement mai sus mentionate dar am anumite cunostiinte cu diplomele necesare (intructori de ski, alpinisti, etc).

Ce forma juridica ar trebui sa infintez pentru a putea semna un contract de colaborare cu agentia de turism din Marea Britanie?
Ce forma legala pot semna cu instructorii (fara contract de munca)?
In cazul in care exista incidente cu o persoana venita din strainatate pentru serviciile de agrement cine este responsabil?

Ce alte sfaturi imi puteti oferi?

Mentionez ca am 10 zile la dispozitie pentru a rezolva aceasta situatie!

Cu respect, va multumesc!


Răspuns la discuția Achizitionare bun fara plata TVA
Multumesc pentru raspusul prompt. Care ar fi operatiunile din sfera celor scutite de plata TVA ?
Salutare,

Detin o societate ce este neplatitoare de TVA si doresc sa imi achizitionez un autoturism pe societate. Fiind neplatitor de TVA in momentul achizitionarii pot cere vanzatorului sa treaca la TVA valoarea 0 cand imi emite factura ? TVA-ul ce urma a fi incasat de la mine sa il plateasca (deduca) el direct ?

Acelasi lucru s-ar putea realiza si la leasing?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri :)
Buna ziua,

Eu in aceasta colaborare am calitatea de prestator.

Incep prin a va spune ca toate documentele le am in original semnate si stampilate.

Eu cu fostul meu angajator am semnat intre firmele noastre un contract de colaborare stas la care am adaugat o anexa.
In contract se mentioneaza ca se tine cont doar de ce tine in anexa. In anexa contractului am convenit:

pretul contractului este de xxxx euro / luna atata timp cat eu lucrez de la sediul lor iar in cazul in care lucrez pentru ei din orice alta parte aceasta suma se reduce la xxxx euro / luna.

La capitolul penalitati am asa:
VI. PENALITATI
6.1. In cazul in care una dintre parti nu isi indeplineste obligatiile se obliga sa plateasca celeilalte parti penalitatiile stabilite de comun acord in anexele/actele aditionale prezentului contract.
6.2. Penalitati din partea BENEFICIARULUI pot fi considerate, intarzieri de plata mai mari de 30 de zile la facturile emise de catre PRESTATOR.
6.3. Penalitati din partea PRESTATORULUI pot fi considerate, intarzierile de predare ale proiectelor, mai mari de 15 de zile de la data termenului de predare a proiectului si errori de programare produse de catre PRESTATOR, care aduc o prejudicii financiare semnificative BENEFICIARULUI.


Eu in fiecare luna conform contractului i-am facturat cu echivalentul sumei de xxxx euro, facturi care niciodata nu au fost platite la timp si nicioadata pana acum nu au fost comentate. Datorita intarzierilor de plata incepand cu luna iunie pe fiecare factura emisa catre ei am adaugat urmatoarea mentiune:

Mentiuni: Totalul de plata se v-a achita in termen de 5 zile lucratoare. In cazul depasirii termenului se aplica penalizari 5% zi la suma restanta.

Pentru ca firma beneficiarului a fost achizitionata de o firma din EU. Incepand cu luna iulie firma din EU si-a trimis un om de acolo de la ei ca si suport tehnic, persoana respectiva venea 2 saptamani in romania si 2 saptamani se ducea inapoi la compania mama.

Pe toata durata colaborarii mele cu ei eu am tinut un raport de activitate asupra muncii prestate

Ei bine "totul a fost bine si frumos" pana la factura din luna august.
Jumatate din luna august (1 - 15 aug) am lucrat de la sediul lor, dupa care mi s-a spus sa lucrez de acasa pe perioada de lipsa a acestui personaj care venea in firma cate 2 saptamani. eu m-am conformat pentru ca aveam si alte proiecte de terminat, si am lucrat de acasa. Datorita acestui fapt am si emis o factura de xxx euro. (xxx euro fiind suma de baza + xxx euro jumatate din diferenta pana la xxxx pentru zilele in care am lucrat de la sediul lor).

In data de 3 septembire m-au chemat la sediul lor la o discutie in legatura cu factura de pe august ca ei nu inteleg de ce i-am facturat asa. eu le-am explicat si au parut ca au inteles valoarea facturii. In momentul in care am ajuns acasa am constatat cu stupoare ca accesul meu catre serverele lor a fost suspendat. Le-am trimis un mail si le-am spus ca daca tot au oprit accesul meu la servere au uitat sa shimbe si alte parole, le-am specificat si conturile ce mai necesita shimbarea parolei, deci din acest moment se poate considera colaborarea incheiata. Momentan nu s-a trimis nici o notificare de incetare a contractului.

2 facturi nu au fost platite (in valoare totala de 7730 RON) nici pana in momentul de fata pe motivul ca ei tot nu inteleg ce e cu factura pe august.

Intre 3 si 8 septembrie au tot existat discutii pe email cum ca factura pe august nu este corecta ca eu trebuie sa lucrez in fiecare luna 176 ore si ca eu nu am lucrat in august decat vre-o 90 de ore (in contractul nostru de colaborare nu se specifica nicaieri ca eu trebuie sa lucrez x ore / luna) le-am explicat ca nu are sens sa incerce sa ma ia cu orele ca nicaieri in contract nu scrie nimic de prestare servicii pe x ore / luna ... totusi am fost baiat finut si le-am explicat pe baza raportului de activitate ca si daca incearca sa ma ia pe ore tot am lucrat 176 de ore. Am toate emailurile in care am comunicat cu ei salvate cat si discutiile pe chat.

In dimineata zilei de 15.09 m-au sunat si am purtat o discutie - mai mult ei au vorbit - ei au pretentia ca eu pe luna august sa fac o rectificare a facturii si in loc de 920 euro sa o fac undeva la 250 euro .... lucru total inacceptabil. Eu le-am mai trimis un email prin care le-am solicitat plata facturilor restante pana in data de 17.09.2010, alfel voi fi obligat sa le imput penalizarile. Mi-au raspuns sec ca ei au foarte multa treaba si sa nu imi mai permit sa ii deranjez si ca ma v-a contacta avocatul lor ....

In niciuna din discutiile care le-am avut cu ei atat pe mail / chat / fata in fata niciodata ei nu mi-au spus ca daca nu fac x ma vor penaliza. In schimb eu am trecut pe fiecare factura cei 5% penalizari, facturi pe care ei le-au stampilat si semnat (pe factura de pe august au semnat si au pus data). Facturile au fost semnate ori de contabila, ori de unul din administratorii firmei.

La calculul care l-am facut eu cu 5% penalizari / zi / factura ei pana in momentul de fata - 21.09.2010- imi datoreaza suma de aprox 26.000 RON (facturi + penalizari)

La penalizari am pus si zilele de weekend cf mentiunilor de pe fiecare factura

Intrebarile mele catre dumneavoastra sunt:

1./ Care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez acum ? Eu stiu, si va rog sa ma corectati daca gresesc, ca ar trebui sa fac asa: o notificare de incetare a contractului in care sa mentionez clar ca daroreaza suma restanta, facturile + penalizarile in ziua respectiva - bineinteles totul calculat in euro, si sa le emit pe langa cele 2 facturi neplatite si o factura pentru penalizarile pana in acel moment. Cand emit acea factura, pot sa adaug mentiuni pe ea si sa specific penalizari de 5% ?

2./ Cat de mult poate dura un asemenea proces si care sunt sansele mele de castig ?

3./ In cazul unui proces, penalizarile pot continua ? adica daca procesul dureaza 1 an (365 zile) se pot calcula aceste penalizari si pe durata procesului ?

4./ Inafara de sumele restante (facturi + penalizari) se mai pot cere daune morale suplimentare pentru modul in care ei s-au purtat in aceasta colaborare ? Ca dovezi am atat emailurile cat si discutiile de pe chat, eventual daca se pot recupera de la operatorul de telefonie mobila si convorbiri telefonie. S-au folosit cuvinte obscene gen: "F*&k You";

5./ Tinand cont ca firma beneficiara are un anumit renume atat in tara cat si in EU, procesul poate fi public ? ma refer la televiziune si alte lucruri ..

Astept un raspuns din partea dumneavoastra.
Va multumesc frumos :)