avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Activitate saschart

Activitate saschart

Am facut acum cateva luni un precontract cu promisiune de vanzare si ipoteca in care am platit 30000euro. Acum urmeaza sa fac contractul de vanzare-cumparare si sa mnai dau 10000euro. Problema este ca taxele notariale sunt f mari:
- la precontract am platit 1550 lei cu TVA
- acum mi-a cerut alti bani, aproape 4000 lei cu TVA
- dupa discutii aprinse si dupa ce am obiectat ca nu este normal sa aplice taxe de doua ori pentru aceeasi suma, sa gandit sa scada 1250lei din cei 4000 lei (adica nu scade si TVA-ul)

Deci in final eu platesc cam 5250lei pe contractul de vanzare-cumparare. In plus am mai platit si ipoteca cam 1000lei.

Ce pot face sa reduc aceste taxe?
Am cumparat din alta parte, multumesc pentru raspunsuri si atentionari. Mentionez ca avocat avvalentina m-a ajutat mult, se pare ca in RO avem nevoie de avocati pentru a fi siguri ca nu ne luam teapa cand cumparam casa...

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc de raspuns, este foarte riscant pentru mine in varianta asta, ar insemna ca eu dau o mare parte din bani fara o garantie sigura, acel antecontract poate sa nu fie respectat.
Vreau sa cumpar un apartament de la o persoana care nu este proprietar dar are contract inchiriere de la ICRAL intr-un bloc (nu este nationalizat). Care este solutia cea mai potrivita si care este procedura completa, nu vreau sa iau teapa. Se poate sa cumpar direct pe numele meu de la ICRAL printr-o declaratie in care actualul chirias sa renunte la dreptul lui in favoarea mea?
Răspuns la discuția Penalitati cu mult umflate
Am fost la primarie la Biroul de relatii cu asociatiile de proprietari dar spun ca nu este de competenta lor iar cenzorul este implicat in "afacere". Cei de la primarie nu pot sanctiona asociatia nici un fel? Atunci ce rost mai are acest birou, de ce plateste primaria din banii publici un birou care nu are nici o competenta?
Răspuns la discuția Penalitati cu mult umflate
Stiu ca sunt probleme si cu chiriasul, da, nu este platit din februarie, partea buna ca mie imi plateste regulat si la timp, in perioada asta de criza f greu se gasesc chiriasi sa plateasca totul la timp. Pe tabel nu scrie, normal, cum s-a calculat penalitatea, am solicitat eu asta, dupa mult timp de amanari mi-a si aratat intr-un final cum face.

Multumesc pentru raspunsuri!
Răspuns la discuția Penalitati cu mult umflate
Multumesc elga50, asa am calculat si noi 475 lei este suma corecta. Dupa cum a spus si tu greseala este ca suma initiala este penalizata de mai multe ori la rand.

Nu putem face nimic cu presedintele ca-i bagat pana in gat in "greselile" astea. O sa incercam la primarie, cu cenzorul sau OPC putem face ceva?

Buna ziua. Avem probleme mari cu asociatia din blocul unde am un apartament inchiriat. Chiriasul este rau platinic, problema cea mare este ca admnistratorul pune penalizari de mai multe ori la aceeasi suma, iata un calcul:

- suma intiala in februarie era 380 lei
- mai penalitatea era de 2,3 lei (3zilex0.002x380)
- iunie penalitatea era de 25lei (33zilex0.002x380)
- iulie penalitatea era de 49lei (64zilex0.002x380)
- august penalitatea era de 71lei (94zilex0.002x380)
- sept penalitatea era de 96lei (125zilex0.002x380)

= Total: 620lei

Deci a adaugat la sfarsit troate penalitatile de pe lunile din interval, mi se pare hotie pe fata, deci chiriasul meu are de platit penalitati de 5 ori aplicate la suma initiala. Nu este o incalcare flagranta a legii?

Ce se poate face impotriva acestui admnistrator?