avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Activitate skullkid

Activitate skullkid

daca presupunem ca adresa este gresita? Pentru preluarea unui colet ai nevoie la Posta Romana de numele pe care s-a trimis coletul si de buletin pentru verificare.

Fara adresa? doar numele?

se ia seria persoanei care ridica coletul de la posta. Se poate face ceva prin aceasta serie? /CNP?
Se presupune ca trimite un colet in schimbul altuia. Daca se intampla si coletul este gol, deci reprezinta o inselaciune, "teapa". Politia poate sa rezolve ceva?
Am auzit cazuri in care o persoana a trimis, cealalta nu, dar politia nu a avut ce face. Era vorba de un simplu schimb, indiferent de suma, si ramburs nu exista.
Intreb pentru a ma lamurii in ceea ce priveste trimiterea unui produs prin posta romana. Mentionez faptul ca sunt localitati in care nu este curier, iar atunci persoana este obligata sa ceara sa i se trimita coletul prin posta romana.

Cum este mai bine sa procedezi in general? Eu am trimis in Bucuresti anul trecut un colet, iar in schimb nici azi nu am vazut coletul "ramburs".

Multumesc!
Răspuns la discuția Am primit teapa!
pardon, am uitat sa mentionez faptul ca nici adresa nu este buna. el l-a ridicat de la sediu, curierul nu i l-a dat personal la destinatie. Aici intervine si faptul ca atata timp cat nu a prezentat buletin, putea merge un prieten sau cineva doar cu numele.

Astfel primeste coletul pe cine era numele fara verificare a BI/CI.

Răspuns la discuția Am primit teapa!
multumesc. nu am facut plangere penala pana acum. in ce consta si ce fel de dovezi trebuie?
Buna ziua! Am o problema si-anume:
Am trimis cuiva o un bun de aprox 700 ron. Destinatarul trebuia sa imi trimita alt bun cam in aceeasi valoare dar... Eu am trimis prin firma de curierat, el a spus ca poate trimite prin posta din motive personale. am spus OK!

Am trimis coletul, normal, prin curier fara ramburs, ca sa nu aiba numai de il ridicat (mentionez faptul ca tot eu am platit transportul).

Coletul meu a ajuns. Al lui nici astazi nu a ajuns. Am inteles ca la curier nu i-i s-a cerut buletinul doar CNP pe care el l-a dat gresit. Am doar numele si conversatia de pe internet.
Numar de telefon nu am deoarece ma suna cu numar ascuns.

Se mai poate face ceva?

(Rezumat) am trimis fara ramburs, el nu a trimis prin posta.

A ridicat coletul pe alt nume cu cnp gresit, fara numar de telefon. Am doar conversatiile de pe internet si atat in care spune ca trimite obiectul. Dar degaba, din cate am inteles, nu se ia in considerare deoarece de pe acel ID pot vorbii 100 de persoane, nu neaparat el.

Deci se rezolva ceva? Eu personal nu cred, fara ramburs, si doar cu conversatia de pe internet.