avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 208 soluții astăzi
Forum Activitate radube

Activitate radube

Daca o firma a fost suspendata in ultimii doi ani, poate beneficia de acest program daca se reactiveaza?
Ca sa pot contesta titlul executoriu emis trebuie sa platesc o asa numita cautiune.Stie cineva cum se determina aceasta cautiune?Si aceasta cautiune odata platita se restituie dupa ce ordonanta presidintiala a admis contestatia sau sta la dispozitia instantei pana se termina procesul.Mentionez ca am inceput un proces de anulare a BO pe baza carora s-a emis titlul executoriu de catre banca si am termen abia pe 15.04.2011.Iar contul meu in banca e blocat.
Am o firma si in anul 2008 am cumparat niste marfuri alimentare de la o alta firma.(se anuntau majorari de preturi puternice)Pentru factura emisa am eliberat 10 BO .Intre timp am constatat ca marfa pe care eu o credeam ieftina de fapt era mai scumpa si nu am putut sa o vand.L-am contactat pe furnizor, acesta a luat marfa inapoi ,si am facut facturi storno.Pana aici totul bine si frumos dar cand am cerut BO inapoi furnizorul respectiv mi-a comunicat ca le girase la Credit Europe Bank si luase cu ele un credit.Marfa eu o luasem in august iar factura storno am facut-o in decembrie.Iar in luna ianuarie 2009 banca a bagat BO la decontare.Bineinteles ca le-am refuzat.Iar in luna februarie furnizorul meu a declarat falimentul si nu a mai platit creditul.Banca mi-a emis titlu executoriu mie desi eu nu am nici o legatura nici cu banca si nici cu furnizorul.Acum conturile mele sunt blocate si nu stiu ce sa fac.Bineinteles ca am si eu credit la banca pe care ,evident nu-l mai pot achita.Va rog frumos dati-mi un sfat ,ce sa fac pentru ca sunt disperat!:
Am o firma care in momentul de fata are datorii numai la banca, o linie de credit.Afacerea merge sigur spre faliment.Am o casa cu care am girat linia de credit.Pot sa fac ceva in asa fel incat sa nu trebuiasca sa vand casa?