avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Activitate dolcepussyc

Activitate dolcepussyc

Discuție Amenda penala
O amenda penala se plateste dupa ce trec cele 20 zile in care se poate face recurs si dupa ce primesti hotararea definitiva sau in 20 zile de la primirea ordonantei?
Buna ziua!
Am o cunostinta, care saptamana trecuta a savarsit 2 talharii. A furat de la gatul a doua femei lantisoarele, in zile diferite. Dupa a doua a fost prinsa si arestata. In afara de aceste doua talharii nu mai are antecedente. E femeie, are acasa un copil si mai este si insarcinata.
Imi puteti spune, va rog, ce pedeapsa ar putea primi?
Buna ziua!
Am nascut in urma cu patru saptamani. Sunt in concediul de 126 de zile, care il am pana pe data de 6 aprilie. Trebuie sa depun cererea la angajator pentru a intra in concediu de 2 ani si nu stiu cu ce data trebuie sa o pun. Va rog sa ma ajutati!!!

Va multumesc anticipat! O zi buna!
Răspuns la discuția Salariul neplatit
Multumesc mult pentru raspuns.
Buna seara! Am sa va vorbesc in numele la toti angajatii. Lucram la o firma privata, la care avem cu totii contracte de munca in care este mentionat faptul ca salariile le primim pe 15 ale lunii pentru luna anterioara. Iar noi in momentul de fata nu ne-am primit salariile pe luna septembrie. A fost chemat directorul zonal care ne-a spus ca daca nu ne convine ne putem da demisia. Au vreun drept sa intarzie atata timp cu salariilel?Ce am putea face?
Buna ziua! Ma aflu in Italia impreuna cu fiica si tatal ei de un an de zile. Credeam ca stau doar pt o luna, doar ca m-am razgandit.Acum cand vreau sa plec acasa am descoperit ca pasaportul fetei a expirat de de doua saptamani si plecarea o am pe 16 august. As putea sa trec de vama cu pasaportul expirat sau trebuie sa-l reinnoiesc in Italia inainte de a pleca?Multumesc anticipat.
Multumesc mult pentru raspunsuri. A primit 7 zile de inchisoare cu suspendare si interdictie in Olanda.
Buna dimineata! Am o cunostinta ce are un copil minor care a plecat din tara, in Olanda. Acolo a fost prinsa la furat. Ce pedeapsa ar putea primi? Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția contract de munca
Deci, pana la urma trebuie sa merg 15 zile, nu 20 de zile?
Răspuns la discuția contract de munca
Credeam ca perioada de preaviz e in raport cu cate ore de munca sunt trecute in contractul de munca. Pentru ca nu am contract full-time.