avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 242 soluții astăzi
Forum Activitate puncea

Activitate puncea

Discuție CO in preaviz
fac 6 luni de la angajare in momentul expirarii preavizului pe care l-am primit.Pot beneficia de concediul de odihna in perioada de preaviz?
cate zile imi revin pentru perioada lucrata ?
multumesc pentru raspunsul anterior si as mai avea o ultima intrebare:daca am fost dat in preaviz cu art 65 (1) se poate modifica desfacerea CMI cu in baza altui articol decat cel prevazut in preaviz ?dar desfacerea contractului cu litera i mai exista?
am fost invatat de o doamna de la ITM sa depun o cerere la serviciu prin care sa informez angajatorul ca voi lucra doar 4 ore pe zi in timpul preavizului conform unor legi din codul muncii fara a afecta salariul ce il voi primi iar restul de 4 ore sa il folosesc in a-mi cauta de lucru.Doamna vorbea de art 247 ,47(3)si 79(5).Ulterior alte surse mi-au spus ca asta ramane la latitudinea angajatorului si ca poate sa accepte dar sa ma plateasca doar cele 4 ore.ma poate ajuta cineva ?eu nu mai inteleg nimic
Răspuns la discuția preaviz de concediere
si o ultima intrebare :pot beneficia de ajutor de somaj daca am lucrat doar 6 luni in cadrul acestei firme dupa desfacerea contractului individual de munca conform art 65(1)?
Răspuns la discuția preaviz de concediere
multumesc mult.Dar cu plata pentru concediul de odihna de care nu am beneficiat nici macar o zi(tin sa precizez ca am lucrat 6 luni)cum ramane ?
este obligat sa imi calculeze zilele de concediu ce imi revin pentru aceste luni lucrate si sa mi le plateasca intrucat nu am beneficiat de ele si fiind in preaviz banuiesc ca nu poate sa mi le dea?in contract sunt stipulate 21 de zile de concediu
ma pot incapatana sa respect termenii contractuali si nu cei verbali fara a mi se intampla nimic grav in aceasta perioada de preaviz ?mai explicit adica sa lucrez 8 ore pe zi 40 de ore pe saptamana si nu 10 ore pe zi pls sambata pana la ora14asa cum lucrez de fapt si nu cum este de fapt prevazut in contract?ma poate sannctiona altfel?la ce sa ma mai astept?la ce alte ghidusii mai poate apela ?
care sunt de fapt obligatiile mele in aceasta perioada de preaviz?