avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate danadaniella

Activitate danadaniella

Am inteles si va multumesc pentru raspuns dar in acest timp cum ar trebui sa procedez pentru a incerca sa rezolv intr-un fel aceasta situtie si ii platesc chiria direct propietarului sau procedez la fel.
Buna ziua,sunt chirias intr-o casa nationalizata(de 28-aici m-am nascut iar tatal meu de 34de ani) iar acum fostii propietari au obtinut casa prin ordin judecatoresc irevocabil si in timp de 3-4 luni eu trebuie sa evacuez locuinta.As dori sa stiu daca as putea primi de la stat o alta locuinta asemanatoare sau daca as putea primi despagubiri de la acum actualul propietar in baza art.48 din legea 10/2001-art 9,alin.1 si 5.deoarece am facut investiti necesare,fara de care casa ar fi ajuns o darapanatura iar propietarul spune sa-mi dea statul despagubiri.
Mentionez faptul ca eu am incontinuare un contract cu statul valabil pana in 2014 si ca nu am fost instiintata oficial si doar propietarul mi-a transmis verbal si sa-mi arata hotararea de punere in posesie a imobilului.Eu acum mai platesc in continuare chirie la stat sau ascult "sfatul"propietarului sa nu mai platesc deoarece o achit degeaba.Va multumesc anticipat!
As vrea sa deschid un magazin tip 12lei si as dori sa stiu cat m-ar costa toata afacerea inclusiv infiintarea unei firme.Nelamaurire mea este ce fel de firma sa infiintez(PFA sau SRL)care m-ar avantaja si care sunt si care sunt taxele de plata catre stat pentru fiacare obtiune in parte.Ce suma ar trebui sa investesc in marfa -la inceput si daca este cineva care a deschis un astfel de magazin cam cu ce suma aproximativa a inceput?