avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 737 soluții astăzi
Forum Activitate krika8712

Activitate krika8712

Discuție impozitul tr.IV
Daca la trim. IV am raportat impozitul aferent trim.III si anume impozit profit 2028 lei si impozit forfetar 2150 lei
1. se face inreg.in contabilitate 691=4411 2150 lei in decembrie 2009?
2. dar imp.prof. 691=441 2028 se inregistreaza?
3.cand trebuie platit imp.forfetar?
Buna ziua,
Am si eu 2 nelamuriri de rezolvat:
1. daca am inregistrat consum de materiale in nov.2008 la o valoare mai mare cum pot sa rectific acum in decembrie 2009 consumul de materiale?

De ex. am inreg. 601=301 cu 15000 si trebuia doar 5000?

2.daca s-au inregistrat facturi eronat in contul 231 in anul 2007 si 2008 mai pot sa le fac stornare si sa le operez in alt cont de materale auxiliare, dar tot in decembrie 2009?

Va multumesc pt raspunsurile dvs.

Răspuns la discuția inregistrare factura din 2009
Contractul de leasing extern este vechi din anul 2007. Factura era aferenta lunii decembrie 2009.
Deci pana la urma daca am inteles bine, inreg.factura in decembrie si fac corectie la adm.financiara?
Buna ziua,
Am primit de la administrator o factura de leasing extern, dar este de anul trecut. Declaratia 300 am depus-o deja,acum pe 2010 cum o inregistrez in contabilitate?.
Va multumesc anticipat pentru ajutor.
Răspuns la discuția Modificare sediu firma
Da, este porprietate privata. Nu exista nici un sediu acolo, doar cu numele. Activitatea si-o desfasoara la punctul de lucru.
In 2007 soc. la care lucrez si-a renovat sediul firmei ( sediul fiind acasa la administrator- deci si-a modernizat casa ), iar toate materialele s-au inreg.in contul 231. Lucrarile s-au efectuat in regie proprie.
Problema este ca au ramasin contul 231 pana in ziua de astazi.
Credeti ca se putea inreg.si altfel sau ce posibilitate am acum de reglare?
Va multumesc frumos si LA MULTI ANI!
Răspuns la discuția Leasing extern inreg.eronat
Ratele au fost platite la valoarea reala din scadentar.
Răspuns la discuția transformare unui spatiu
Am uitat sa precizez ca s-a lucrat in regie proprie.
Răspuns la discuția transformare unui spatiu
Si eu ama confrunt cu o problema asemanatoare. In 2007 soc. la care lucrez si-a renovat sediul central al firmei ( sediul fiind acasa la administrator- deci si-a modernizat casa:)) ), iar toate materialele s-au inreg.in contul 231.
Problema este ca acolo au ramas pana in ziua de astazi.
Credeti ca se putea inreg.si altfel sau ce posibilitate am acum de reglare?
Va multumesc frumos si LA MULTI ANI!
Am preluat o firma care in 2007 a achizitionat 2 autobetoniere din Austria. Problema este ca s-a inregistrat gresit la valoarea ratelor si anume 2133=167 101400 euro ( valoarea ratelor), dar valoarea lor este de 156000 euro.
Cum as putea sa reglez in cazul acesta, tinand cont ca este o achizitie din 2007?
Si in acelasi timp si amortizarea este alta.