avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 313 soluții astăzi
Forum Activitate notisvaly

Activitate notisvaly

Răspuns la discuția dorim sa ramanem casatoriti
multumesc mult.....pot inainta eu recursul ? chiar daca eu am castigat apelul.?......ce motivez cand redactez recursul ?....nu este termenul de a face recurs 15 zile de la comunicare?
Am castigat apelul in procesul de divort cu sotia mea. Asteptam amandoi comunicarea sa vina acasa. Am decis amandoi in acest moment ca ne dorim sa ramanem casatoriti. Avem un copil de crescut, pe care il iubim amandoi. Sotia este in Italia la munca. Va rog sa-mi spuneti : cum trebuie sa procedam amandoi pentru a ramane casatoriti?( de tinut cont ca ea este plecata si nu poate veni cu usurinta acasa)
unde va merge executorul judecatoresc pentru a lua copilul cu mama lui care a castigat ordonanta presedintiala incredintare minor, numai la domiciliul tatalui care a pierdut in instanta incredintarea minorului sau poate merge si la gradinita sau in orice alt loc unde se afla copilul ?
Am castigat ordonanta presedentiala incredintare minor pe data de 12-11-2010 .Cum voi obtine copilul de la sot daca acesta nu mi-l da de buna voie?daca maine merg la un executor judecatoresc care este termenul cel mai scurt in care voi avea copilul ,dar cel mai lung?care sunt actele pe care le prezint executorului? cat ma costa executorul?cum este procedura concreta de executare ,presupunand ca sotul evita sa fie gasit la domiciliu de executor? ce i se poate intampla sotului in acest caz?
Răspuns la discuția ordonanta presedintiala
AVLIL a scris:


Depinde care e logica pentru aceasta dezradacinare, daca exista gradinita in zona unde sta copilul acum, daca nu, daca, cum si cine se ocupa de copil acum, daca exista scoala, care sunt intentiile mamei cu privire la educatia copilului etc.

a. logica pentru aceasta dezradacinare:
1. am criticat-o pt. ca nu are rabdare cu copilul - l-a lovit cu palma peste gura,tras de cap,impins cu spatele de pat
2.nu am acceptat sa mai mergem la parintii ei pentru ca acestia nu curata puricii,copilul fiind alergic rupe bubele,ramanand semne pe tot corpul cateva luni
3. nu l-a dus la medic cand era cazul si anume au trecut 17 zile de la primele semne de boala si pana l-a internat mama mea descoperind ca avea pneumonie.Am criticat-o, a stat in spital cu copilul iar in ziua externarii a urmat aceasta dezradacinare de care vorbim.
Toate cele 3 de sus le pot dovedi doar cu un martor mama mea.
b. exista gradinita si scoala acolo,4,5 copii,dar nu-l da crede ca-l iau,il tine doar in curte
c.- de copil se ocupa ea daca nu are serviciu
-daca are serviciu de copil se ocupa mama ei ,care important de mentionat se ocupa si de bunica sotiei , bolnava psihic(alzheimer),din aceiasi locuinta,primind bani de la primarie pt.asta
Răspuns la discuția ordonanta presedintiala
Stoica Ioana a scris:

Asadar, adresati-va judecatoriei in a carei raza teritoriala domicilieaza parata, propunand , totodata, un program de vizita care sa fie realizat cu respectarea activitatilor zilnice intreprinse de copil.


va multumesc pt. raspuns si va intreb:
1.exista posibilitatea ca in urma ordonantei presedintiale sa nu se stabileasca un program de vizita daca nu am mentionat punctual acest lucru in scris la introducerea ei si voi spune asta verbal in fata instantei?
2.daca se stabileste un program de vizita in urma ordonantei presedintiale ce inseamna concret pot sa-l iau acasa la160 km de locul unde se afla plecat cu mama?
3.va ramane la mama si dupa ordonanta presedintiala,si dupa divort? cum va fi motivat acest fapt de instanta doar ca e mama si eu tata nu ne va considera egali in drepturi ? si unde eu as avea cateva avantaje am locuinta ANL,in localitatea unde copilul a frecventat 2 ani gradinita si mediul unde a crescut,serviciu pe durata nedeterminat si fara intreruperi,eu nu fumez, in schimb ea locuieste la parinti in mediul rural, loc de munca instabil sau deloc,nu-l da la gradinita ,i-a schimbat mediul,ea fumeaza., si consideram ca nu mai exista nici un alt aspect care sa influenteze decizia
Răspuns la discuția ordonanta presedintiala
Multumesc
va mai intreb ceva
referitor la partea raspunsului <Dvs., din cele expuse , nu faceti dovada intru totul cu privire la vremelnicie, urgenta, paguba iminenta >
1. vremelnicie - am solicitat incredintarea minorului pana la solutionarea divortului,deci pe o durata limitata
2 .urgenta- a. absenta(5 aptamani) de la grupa pregatitoare gradinita
-b. interdictia ilegala de a-mi vedea propriul copil(45 de zile)
3. paguba iminenta -a. cum si cand va recupera anul scolar(grupa pregatitoare gradinita), va intreb daca este o paguba pt. ca nu stiu
-b.de 45 de zile sufar pt. ca nu pot sa iau legatura legal cu copilul meu ,va intreb daca este o paguba
Răspuns la discuția ordonanta presedintiala
multumesc pentru raspuns
va mai intreb ceva
referitor la partea raspunsului < Dar daca doriti sa-i aveti mai aproape --ii poate fi atribuit mamei ctr. de inchiriere ANL,
vA ramane cu mama si ve-ti avea un drept legal de a-l vizita>
intrebari: 1. cum concret ii poate fi atribuit ctr. de inchiriere ANL,prin hotararea ordonantei presedintiale de care discutam ori hotararea divortului cu incredintare minor sau un alt mod (eu ii doresc in localitate dar ea refuza,i se poate impune ,ea vrea neaparat la parintii ei la 160 km de locul unde am domiciliat toti trei)
2.cand voi avea dreptul legal de a-l vizita, imediat dupa hotararea ordonantei presedintiale ori dupa hotararea divortului cu incredintare minor (nu-mi permite sa-l vad de 45 de zile ,pot demonstra cu martor numai mama mea,vreau sa-l vad sub orice forma,fara sa incalc legea,nu-mi da voie in curte unde locuieste)
absenta copilului timp de 5 saptamani de la gradinita unde a frecventat 2 ani de zile prin parasirea domiciliului din mediul urban de catre mama impreuna cu acesta spre mediul rural din alt judet este considerat un motiv intemeiat in incredintarea minorului tatalui prin ordonanta prezidentiala ? detalii: mama nu imi permite sa-l vad macar, nu este dat acolo la gradinita, varsta 6 ani,grupa pregatitoare, sunt atasat reciproc cu copilul,exista martor ca ma implicam in cresterea si educarea lui, mama nu e denaturata, nu e imorala,locueste la parintii ei,probabil a gasit de urgenta un serviciu, eu am locuinta ANL, unde-i gradinita, am si locuinta parintilor unde defapt am locuit toti trei pana la plecarea celor 2,am un venit ,functionar public ,la primul termen al ordonantei prezidentiale nu ereau gata anchetele sociale si n-a fost citata sotia ,eu am fost prezent, exista si un proces de divort intentat de ea INTREBARI:
1. am sanse sa-mi incredinteze copilul prin ordonanta prezidentiala ? cu aproximatie un procent sincer
2. Daca nu cum ar putea suna hotararea instantei tinand cont ca mi se interzice sa-l vad : a.ramane cu mama dar trebuie dat acolo la gradinita
b.impunerea domiciliului in orasul gradinitei frecventate in trecut
c.impunerea domiciliului in locuinta ANL
d.ramane cu mama dar trebuie sa-mi dea drept de vizita
f.neantemeiata ordonanta deci nu am dreptul sa-l vad legal
e. altele care credeti