avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 369 soluții astăzi
Forum Activitate mircea4

Activitate mircea4

Buna ziua! Daca inchiriez teren pt.un panou publicitar,din curtea mea,trebuie sa contactez serviciul financiar de la primarie(asa afirma unii si nu inteleg de ce?) sau(si) administratia finantelor publice? Iar impozitul va fi cit la suta din suma dobindita dupa declaratie?
Va multumesc anticipat pt.raspuns!
Daca angajez pe cineva cu care inchei o convetie civila,trebuie eu ca angajator sa platesc pensia,sanatatea si somajul acestuia?Mentionez faptul ca acesta isi practica meseria intr-un spatiu inchiriat de la mine,deci nu e platit de catre mine,dar doreste sa incheiem neaparat un contract de colaborare,de fapt echivalent cu conventia civila,in locul unui contract de inchiriere!Oare de ce?Ce avantaje are in acest fel?Care sunt dezavantajele mele?
Discuție inchirieri
Buna ziua!Am un prieten care e medic stomatolog,are cabinet,fiind persoana fizica independenta,si vrea sa inchirieze o tura,unor stomatologici proaspat absolventi.In afara de obligatiile legate de fisc,ce obligatii are acesta fata de Directia Sanitara(D.S.P)?Absolventii afirma ca au nevoie de o semnatura,pt.a obtine parafa plus codul,adica pe linga inchiriere sa fie mentionata o relatie de colaborare sau o conventie!Aceste aspecte nu incumba pina la urma si plata pt.pensii,sanatate si somaj,de catre persoana care vrea numai sa inchirieze spatiul,platind desigur,numai datoriile fiscale???Nu se ajunge practic,la o forma de angajare? Va multumesc anticipat pt.raspuns!
Sunt psiholog,P.F.A.si doresc sa-mi deschid o pravalie cu distributie de produse naturiste,pt.care se cere sa am un S.R.L.! E posibil asa ceva,sau exista alte posibilitati? Va multumesc anticipat,pt.raspuns!
Am implinit in acest an,60 de ani iar la 1 noiembrie 2010 implinesc 35 de ani de cotizare.Pot sa ma pensionez in acest an anticipat,dupa noul regulament al pensionarilor?
Va multumesc anticipat pt.raspuns...!