avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 685 soluții astăzi
Forum Activitate simona_24

Activitate simona_24

Va rog din suflet sa-mi spuneti daca sora mea beneficiaza de indemnizatie. Sa va explic situatia. A terminat anul trecut facultatea de farmacie,dand examenul de licenta pe data de 27 septembrie, la cateva zile casatorindu-se. A cautat un loc de munca, unde a inceput lucrul la data de 2 noiembrie (asteptand mai intai sa i se elibereze noua carte de identitate). A ramas insarcinata, a avut un concediu medical din cauza sarcinii,apoi intrand in prenatal. A nascut la data de 13 iulie. Acum s-a terminat perioada post natala si cand a mers sa depuna dosarul pentru indemnizatie i s-a zis ca nu beneficiaza pentru ca trebuia dupa licenta obligatoriu sa-si depuna dosar pentru somaj, ca sa fie asigurata in periada pana s-a angajat. Din ce am citit in lege se incadreaza in cele 60 de zile de dupa licenta, deci ar fi perioada care si-a gasit locul de munca. Am intrebat si alte persoane in domeniu care ne-au zis ca e imposibil sa nu primeasca, dar vreau parerea dumneavoastra, daca e cazul sa actioneze in instanta (juristul de la ITM sustine ca nu beneficiaza). Va rog din suflet sa-mi raspundeti. Am intrebat in alt judet si acolo i s-a spus ca beneficiaza. Ce e de facut?