avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 517 soluții astăzi
Forum Activitate ancabrasov

Activitate ancabrasov

buna ziua. sunt cadru militar la Inspectoratul pt. Situatii de Urgenta ,as dori sa aflu daca pot sa intru in concediu fara plata sau daca pot sa imi suspend activitatea pe o anumita perioada. comandantul mi-a zis ca nu se poate,dar am colegi care au putut si nu aveau situatii deosebite. multumesc
Răspuns la discuția mostenirea unei case
bunica vitrega nu a murit si nu stiam sigur cat mosteneste ea de pe urma bunicului care a decedat.Ei nu au avut copii,dar nu mi se pare normal ca noi copiii bunicului sa primim 37,5% iar fratii bunicii pe care nici nu ii cunosc 62,5%. Casa a fost construita impreuna cu bunicul meu dar bunica vitrega nu a muncit niciodata si nu a avut niciodata bani, ea are o pensie de supravietuitor,are asta vre-o importanta. Multumesc pentru raspunsuri
Răspuns la discuția mostenirea unei case
multumesc pentru raspuns, BUNICA mea vitrega doar 1/4 din casa mosteneste dupa bunicul meu si restul noi mama,sora ei si fratele???
Răspuns la discuția mostenirea unei case
Buna ziua si multumesc pentru raspuns. Mai am o mica intrebare,copiii bunicului meu adica mama,sora si fratele ei nu au si ei dreptul la partea de casa mostenita de bunica mea vitrega. multumesc
Buna ziua. Bunicul meu bun din partea mamei s-a recasatorit dupa decesul bunicii mele si a construit o casa cu noua lui sotie,ei doi nu au mai avut copii decat cei ai bunicului meu cu bunica mea naturala doua fete si un baiat.Bunicul meu a murit si a ramas bunica mea care nu e naturala. dupa moartea bunicului mama mea a cumparat cu acte partea ce se cuvenea fratelui si surorii ei si a ramas sa locuiasca in casa cu mine si cu bunica mea.Dupa moartea bunicii vitrege cine mosteneste restul de casa,au dreptul si rudele ei adica fratii bunicii mele vitrege. Multumesc
Răspuns la discuția Fondul de reparatii la bloc
Si daca marea adunare hotaraste sa dau 100 de lei pe luna ca vor ei sa monteze plasme pe coridoarele blocului eu trebuie sa actionez asociatia in judecata sau sa le platesc banii??
S-a hotarat la noi la bloc sa se plateasca 40 de lei pe luna timp de 5sau 6 luni fondul de reparatii pentru a repara subsolul ,eu nu mai locuiesc acolo,sta doar mama care este pensionara si mi se pare o suma foarte mare si pentru mine,se poate contesta decizia asta.Administratorul mi-a spus ca el nu are nici o vina ca asa s-a hotarat in marea adunare generala.multumesc
penalizarea de 26,11 reprezinta peste 50 la suta din valoarea facturii pe care nu am platito la timp care era de 44,30 . inseamna ca la iarna daca intarzii cu o factura de 400 de lei trebuie sa platesc penalizare 200 si ceva de lei penalizare e ceva foarte aberant. am sa ma duc astzi sa platesc factura de de 79 de lei si am sa discut cu cei de la gaz. va multumesc.
Am avut o factura de la gaze in valoare de 44,30 lei si nu am avut bani sa o platesc in 15 zile am platit-o dupa 20 si ceva de zile de la data emiterii.acum am primit factura urmatoare in valoare de 79.01 lei din care reiese ca trebuie sa platesc o penalizare de 26,11 lei penalizare pentru intarziere conformOUG NR.39/2010 care nu inteleg cum e calculata de este asa de mare. si am si o penalizare mai mica de 1,97 lei se numeste majorari de intarziere/dobanzi/penalitati. va multumesc