avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 738 soluții astăzi
Forum Activitate mhldanciu

Activitate mhldanciu

Răspuns la discuția Valabilitate act aditional
Buna ziua si va multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Respectiva societate zice ca mi le-a trimis prin posta, in fine, la mine n-a ajuns nimic.

Pe de alta parte mi-a trimis intre timp un PDF cu semnaturile si stampila lor pe copia PDF trimisa de mine.

Deci acum avem fiecare parte cate un PDF cu semnaturi si stampile, nu in original dar in forma electronica. Sper sa ajunga si originalul intr-o zi...
Răspuns la discuția Valabilitate act aditional
Actul aditional a fost trimis de catre mine, nu am primit niciun fel de confirmare/accept de la cealalta parte (nici pe email, nici prin posta, nici intr-un alt fel). Cealalta parte are pe de alta parte un act semnat de catre mine, trimis prin email (ca PDF).

Poate cealalta parte sa faca uz de acel act (pentru ca in ceea ce o priveste isi poate pune semnatura oricand pe acea copie) cat timp nu mi-a trimis in niciun fel vreo confirmare, vreun accept, o copie semnata/ceva si deci nu poate face dovada faptului ca a acceptat si a comunicat acceptul celeilalte parti?
Am o societate si vreau sa vand un bun (mijloc fix), in particular un autoturism, acesta a fost deja amortizat 50%. Societatea nu-si mai permite sa-l intretina, nu-i mai este de folosinta, dar nici nu gasim cumparatori la "pretul pietei".
Am gasit un cumparator cu care am negociat un pret sub cel afisat pe site-urile de profil (ex: autovit.ro).

Exista vreo reglementare legala care imi interzice sa vand un bun sub valoarea ramasa de amortizat in contabilitatea societatii?

Multumesc,
Mihaela
In cazul unui contract comercial intre 2 entitati juridice, care au convenit ca "Prezentul contract poate fi modificat numai prin acordul scris al partilor", un act aditional transmis in forma PDF (scanat si transmis pe email, acesta continand doar semnatura/stampila partii care l-a redactat si transmis prin email) celeilalte parti, fara ca aceasta din urma sa confirme primirea respectiv acceptul, poate fi considerat valabil?

Mai pe scurt: daca eu va trimit prin email (in forma scanata, PDF document) un act aditional la un contract, fara ca dvs. sa-mi confirmati in vreo anumita forma acceptul acestuia sau fara ca dvs. sa-mi transmiteti fie prin email sau posta copia semnata si de dvs., se presupune ca actul aditinal pe care l-ati primit este valabil? (poate produce efecte, sau este nul in totalitate?)

Multumesc,
Mihaela