avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 703 soluții astăzi
Forum Activitate leusan

Activitate leusan

Răspuns la discuția Accesiune imobiliara
BUnica traieste,a renuntat la succesiunea bunicului pentru teren,mama a acceptat mostenirea.Dar la randul ei mama a renuntat la mostenirea tatlui meu,partea sa revenindu-mi mie..(Sunt declaratiile date in termen de acceptare si renuntarea)
Am un certificat de mostenitor al tatalui meu decedat( de la parintii sai) ,pe care eu am facut dezbaterea succesorala.
Rudele tatalui meu nu mi-au spus ca mai exista si alte terenuri extravilane care nu le-au trecut la masa succesorala cind au dezbtatut succesiunea dupa parintii lor,dar pe care doi dintre ei le exploateaza.
Intrebarea mea este
. 1) Pot cere in instanta suplimentarea masei succesorale pentru acele terenuri ?
2) pentru ce perioada pot cere eu celor 2 unchi ai mei sa imi restituie contrav fructelor pe cota parte a terenului care imi revine cu drept de mostenire ?

Pot fi trasi in vreun fel la raspundere cei doi pentru ca nu au prezentat la masa succesorala si cele 2 titluri de proprietate cu terenul pe care il exploateaza?

Mentionez ca am intrat de curind in posesia copiilo delor doua TP de la OCPI.
va rog o parere in urmatoarea situatie:
Casa este construita de tatal meu pe terenul bunicilor din partea mamaei,si au locuit impreuna cu acestia .Tatal a decedat anterior bunicilor.a decedat si bunicul mai traiesc mama si bunica.
Nici casa nici terenul nu au carti funciare.terenul este trercut in registru de transcrptiuni in anul 1952

Eu doresc sa fac accesiune imobiliara pentru casa atat pe numle meu car si al mamei ,cum pot sa procedez. ?
Răspuns la discuția Recuperare cheltuieli de judecata
Da dar acea proprietate nu este un bun?
In urma unui proces civil am de recuperat de la parat suma de 5000 lei.
Am titlu executoriu ,facut de catre executorul judecatoresc( inca din iunie 2014) privind incuv. ex silite.
problema sta in felul urmator:

- paratul nu are loc de munca stabil,lucreaza cate 2-3 luni .Executorul nu il poate urmari cu ITM-ul;
- paratul are o proprietate dar este destul de degradata si nu mai locuieste acolo(suntem vecini adiacenti)
- executorul motiveaza ca nefiind creanta mai mare de 10000 lei nu ii poate face executare imobiliara.
- Am mers la OCPI sa inscriu titlu executoriu si nu au dorit sa il inscrie intrucat au motivat ca ,, nu exista carte funciara pt acest imobil".

Am observat ca il mai cauta politia pentru un prejudiciu de creo 25000 lei pentru ,,furt de energie".

In aceasta situatie ce cai legale am la dispozitie ca eu sa imi recuperez suma aceasta ?

Multumesc
Am cistigat un proces privins o contestatie la executare.Mi s-a admis inca din fond cererea,dar partea opusa a declrata recurs.
Sentinta este irevocabila.
1)
la care instanta depun cerere de restiuire a cautiunii ?
La instanta de fond sau la cea care a solutionat recursul?
2)
Daca mi s-a oprit deja o suma considerabila din bani , care este calea de urmat?

Multumesc
Multumesc.
Scuze am uitat sa trec negatia in intrebarea mea , nu a depus o lista cu martori si nici nu a certificat copiile prezentate.(conf art 150 ncpc).

Practic solicit instantei decaderea din proba cu martori pt neconformitate precum si inadmisibilitatii inscrisului intrucat nu au fost certificat conf disp art 150 ncpc sau pot invoca exceptia tardivitatii probei cu martori ca urmare a neconformarii art 205 lit e) .

Paratul in intimpinare(NCPC) propune ca probe si 2 martori.Dar acesta depune si numele martorilor asa cum prevede art 194 lit e) respectiv 205 lit e) din NCPC .
In rasp la intimpinarea sa reclamantul poate cere decaderea din proba cu martori pentru acest fapt?

Discuție PARTAJ DIVORT
Se poate cere partajul in urm situatie?
la despartire sotilor in fapt s-a facut un inscris de mina sub semnatura privata cu bunurile luate din imobil de catre sot semnat de parti soi 2 martori. Nu este facut la notariat.

Au trecut 9 ani de atunci si 7 de la divort.

mai se poat cere partajul judecatoresc?

La o institutie scolara unde paza se asigura in regim propriu,adica nu au contract cu firma de paza specializata,
1) paznicul respectiv isi desfasoara activitatea in conf cu disp art 11-13 din Legea 333/2003(cu modif ulterioare)?
2) daca paznicul unitatii poate avea calitatea de martor intr-un pr verbal de contraventie intocmit de org de politie la insasi solicitarea sa( paznicul desi nu a legitimat pe nimeni la accesul in incinta,elevii erau toti afara din curtea scolii dar a chemat politia ulterior ca au intrat persoane straine, adica 4 fosti elevi care asteptau la secretariat eliberarea dipl de bac) si
3) Pr verbal nu a fost intocmit in fata ,,contravenientului",
4) politistul a procedat legal cind a pus martor chiar pe paznicul care i-*a chemat ca a vazut persoane straine in scoala ?

S-a incalcat sau nu regimul juridic al contraventiilor?

Multumesc mult.