avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 681 soluții astăzi
Forum Activitate MihaiMa

Activitate MihaiMa

Răspuns la discuția Drepturi concediu prenatal
Va multumesc tuturor pentru lamuriri si sfaturi. Mergem inainte!
:wave:Multa sanatate si Sarbatori fericite!:wave:
Răspuns la discuția Drepturi concediu prenatal
Daca intru in concediu prenatal incepand de acum, voi primi cei 85% din suma veniturilor realizate in ultimele 6 luni de la FNUASS, corect? Intre timp, contractul meu expira de drept la data mentionata sau se suspenda ? Chiar daca se suspenda, trebuie sa-mi introduc actele pentru obtinerea somajului, daca nu, nu voi beneficia in continuare de indemnizatia de maternitate pana la nasterea copilului si mai apoi de CCC. Aceasta ar fi singura solutie in acest caz ?
Stiu ca firma angajatoare nu mai are nici o contributie din momentul inceperii concediului de maternitate, si din pacate nu exista nici o lege care sa ajute viitoarele mamici in cazul abuzurilor angajatorului. Multumesc
Răspuns la discuția Drepturi concediu prenatal
Multumesc, as putea lua in calcul si un contract cu casa de asigurari pentru suplimentarea platii contributiei pana la data nasterii si totodata sa fiu si in somaj ? Somajul va fi clar mai mic decat salariul actual si daca intra in calcul si acesta la indemnizatie as putea lua 85% din totalul veniturilor pe tot anul lucrat fara a-mi afecta venitul pe perioada CCC.
Buna seara,
Sunt angajata cu contract pe perioada determinata care expira la data de 11 ianuarie 2012 si sunt insarcinata in 7 luni. Conform legii, as putea intra in concediu prenatal , insa am inteles ca nu voi mai beneficia de indemnizatia de crestere copil daca am intrerupere de aproximativ o luna inainte de data nasterii copilului. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns in privinta asta. As dori sa stiu ce se intampla cu plata prenatalului daca imi inceteaza contractul si daca ar trebui sa intru in somaj pana nasc. Am 10 ani lucrati fara intrerupere, iar angajatorul curent nu mai doreste sa-mi prelungeasca contractul cu nici macar o zi pentru faptul ca am indraznit sa raman insarcinata. Multumesc
Se pare ca problema s-a complicat.
Pe scurt, accidentul s-a produs in afara orasului, pe un drum cu doua benzi de circulatie in acelasi sens. Eu circulam regulamentar pe una din benzi, cand dintr-o data o alta masina de pe banda alaturata intra in depasirea alteia din fata sa. Eu nu am mai putut sa-l evit si am intrat in coliziune lovindu-l in partea stanga spate. In urma impactului, cealalta masina a dat in bordura inalta si s-a rasturnat.
La fata locului au fost vreo 20 de politisti care au constatat ca impactul s-a produs in urma neasigurarii lui la schimbarea benzii de circulatie. Precizez ca a fost o persoana martor care nu are legatura cu nici unul din noi, la care politistii i-au luat o declaratie verbala la fata locului.
Am fost contactat de un agent de la asigurari ( Omniasig ) care a venit sa faca poze la masina mea si a lui. Dupa vreo cateva zile, un alt agent mai in varsta m-a contactat din nou si mi-a spus ca, el a fost la fata locului, si dupa cum arata masina celuilalt si urmele de franare, incidentul nu s-ar fi produs in conditiile in care am declarat eu si a ceea ce scria in procesul verbal, sugerand ca as fi avut pile la politie.!!!!!!!!!!! Adica la cei 20 de politai de la fata locului si un martor de care cred ca ei nu stiau. Mi-a mai spus ca celalalt si-a schimbat declaratia, dar nu mi-a spus ce a declarat si ca ne vedem in instanta. De atunci nu mai stiu nimic, au trecut vreo 10 zile de la accident si desi l-am contactat pe cel care mi-a intrat in fata, a promis ca vine sa ne intalnim, dupa care s-a scuzat la tel ca nu mai poate veni. Eu cum ar trebui sa procedez acum? Si cu masina nereparata si fara nici un raspuns....Va rog sa-mi dati un sfat in rezolvarea cat mai repede a problemei. Multumesc.
Multumesc. M-am mai linistit acum ca am aflat parerea dvs cel putin pe partea cu vinovatia, deoarece incidentul este foarte clar si exista si martori in privinta asta.
Iar pe partea cu procesul, da-ne doamne mintea cea de pe urma! Sper sa nu recurga si la alte metode mai putin ortodoxe, ca sa fiu totusi bland in exprimare.
Multumesc inca o data si sa auzim numai de bine!
Multumesc.
probabil firma de asigurari vrea sa traga de timp asa cum se intampla de obicei la noi, iar vinovatul, deoarece masina lui in urma accidentului nu se mai poate repara ( dauna totala ) incearca marea cu sarea.
Intrebarea urmatoare este: cat poate amana firma de asigurari plata despagubirilor deoarece am auzit cazuri si de 1an
Multumesc pentru raspuns.
Este posibil ca societatea de asigurari sa incerce sa scoata culpa comuna daca persoana vinovata isi schimba declaratia si depune contestatie la procesul verbal semnat?
Care ar fi castigul de cauza a contestarii in instanta a unei societati de asigurari referitoare la un accident la care politia a facut deja constatarile la fata locului?
Societatea implicata refuza sa plateasca daunele pe motiv ca nu este de acord cu decizia politiei romane si astfel contesta in instanta decizia. Precizez ca s-a incheiat un proces verbal semnat de ambele parti implicate in accident.