avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Activitate bejanandrei

Activitate bejanandrei

Buna Timi

Eu sunt adjudecatarul , si nu pot sa dorm linistit cu toate recursurile pe care le face creditorul. Ideea este k toata lumea imi zice sa stau linistit dar nu inteleg dece se mai tot chinuie garantul sa intoarca executarea daca nu are sanse.... Ce as mai vrea eu sa stiu este ce se intampla daca li-se admite recursul la contestatie ??? Din cate stiu eu actul de adjudecare nu se poate anula decat pe alta cale separata , este corect ?? Avand in vedere ca este un spatiu comercial eu acum nu pot inestii in el pana nu sunt 100% convins k nu trebe sa il inqpoiez. Deocamdata din cate am citit mai exista 1% sanse pentru garanti sa iasa basma curata dupa ce nu au mai inapoiat peste un milion de lei .... !!)??
Răspuns la discuția pasaport
-paşapoarte simple electronice=244,00 lei* (costul paşaportului) + 32,00 lei* (taxă consulară);Paşaportul simplu electronic se eliberează în termen de cel mult 30 de zile lucrătoare. Valabilitatea paşaportului electronic este de 5 ani, iar pentru minorii cu vârsta sub 6 ani, valabilitatea acestuia este de 3 ani.

Pentru eliberare ai nevoie de pasaportul vechi ( daca ai mai avut ) + CI + certificat de nastere .... si ca in toate cazurile cateva copii dupa acte pentru siguranta vreo 3 din fiecare . Taxa se plateste la CEC Bank in prealabil , acolo te vor indruma si angajatii CEC ...
Buna timi ,

sa presupunem totusi ca nu exista nici un interes comercial , iar banca accepta ca si garantie un spatiu al unei alte societati care este deacord sa fie garant. Se intampla insa ce nu isi doreste nimeni la semnarea contractelor , adica societatea care ia creditul intra in insolventa si apoi in faliment. Acum garantul este declarat debitor principal si se trece la executarea bunului imobil. Garantul incearca sa se apere si se foloseste de greseala pe care a facuto banca respectiv luarea in garantie al unui bun imobil fara existenta unui interes comercial. Bininteles ca si societatea este de vina ca s-a declarat garant fara a avea un interes comercial , dar arunca aceasta vina in carca administratorului si face contestatie la executare respectiv la contractul prin care sa constituit garant ! Intrebarea mea este , ce sansa are societatea garanta sa nu isi piarda spatiul respectiv sa il primeasca inapoi daca el a fost deja adjudecat prin licitatie unei terte persoane care la si intabulat deja la CF ????

Multumesc !
Răspuns la discuția Divort cu motiv adulter
Buna seara ,

1. Din cate stiu eu nu mai exista colonel in cadru politiei de cand a fost demilitarizata ....
2. Ce fel de presiuni , adica dece nu te iei si pleci unde vrei ? adica este chiar asa de important pentru tine sa divortezi acum , si vrei neaparat ca motivul sa fie adulter ? Eu sincer in locul tau daca m-ar face toata lumea nebun sau nebuna as fi plecat de mult undeva unde este cald si bine si i-as fi last pe nebuni in treaba lor sa o faca in trei :) ... scuze daca sunt prea direct dar asta este. Eu nu am prea avut niciodata mare incredere in acte semnate la starea civila. Oricum nu inteleg dece se face atata tam tam in jurul unui divort .... ????

Oricum bafta si asculta de sfatul meu ... pleaca si revino dupa 3 ani si vei vedea ca va fi mult mai simplu sa divortezi atunci ....
Răspuns la discuția contract de vanzare cumparare
Da categoric ca ai un drept la partea ta din casa si respectiv 50% dupa moartea mamei tale daca nu mai exista alti frati sau surori. In momentul actual tu ai din punct de vedere legal dreptul la 25% fratele la 25% iar mama ta la 50% . Trebuie insa sa ataci in instanta contractul de vanzare cumparare intre tatal tau si fratele. Vei primi cu siguranta un raspuns cu legea exacta , dar fi sigura ca 100% ai un drept la partea ta din casa ....
Un angajat din partea BCR coporate spunea astazi ca este sigur ca, in legea 31 exista un articol care interzice acest lucru , din pacate nu a putut preciza care este acesta. Eu am tot rastalmacit legea dar din pacate nu am gasit nimic concret ce ar interzice garantarea unui tert persoana juridica sau fizica. Am mai auzit si pareri care interpretau ceva din legea contabilitatii unde se precizeaza ca o societate trebuie sa actioneze in beneficiu propriu respectiv sa faca tot posibilul a obtine un profit din activitatiile pe care le are. Avand in vedere ca a garanta pentru altcineva nu aduce pe cale direct profit sau alte beneficii ar incalca legea .... oricum asta este o simpla interpretare din cate cred eu ...
Este posibil ca o persoana juridica romana sa poata garanta un credit fata de o banca comerciala pentru o alta persoana juridica ? Conf. Legeii 31 art. 153"22 o societate poate fi garant dar nu se precizeaza explicit ca pentru un tert. Va rog numai raspunsuri concrete , nu mai vreau pareri nefondate de genul norme interne ale bancilor etc. Cunosc mai multe cazuri in care s-a intamplat sa fie posibil, dar am primit asigurari nefondate ca este vorba doar de greseli atata timp cat nu este vorba de un holding !