avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 385 soluții astăzi
Forum Activitate stanger

Activitate stanger

Buna ziua,
Daca am nascut pe 20 sept 2016 si am optat pt 2 ani de ccc, nu doresc stimulent, iar pe ultima luna doresc indemnizatia, pana la ce data mai poate depune tatal dosarul pt a intra el in ultima luna de ccc? Multumesc
Răspuns la discuția Cai de atac decizie irevocabila
Atunci care ar fi Institutia la care se poate apela in continuare? Intra acest caz sub competenta Tribunalului de Prima Instanta de la Luxemburg?
Răspuns la discuția Cai de atac decizie irevocabila
Sunt etape obligatorii? Nu se poate apela direct la o institutie de justitie europeana?
Răspuns la discuția Cai de atac decizie irevocabila
Recurs la Curtea de Apel.
Unde se mai poate ataca o decizie irevocabila in care persoanei juridice adica paratului i se cer despagubiri de catre o persoana fizica, iar cazul a fost judecat de 3 ori, prima data cu decizie favorabila partii vatamate, a doua oara decizia fiind in favoarea inculpatului si cu decizie finala si irevocabila in favoarea partii vatamate.?

Mentionez ca din spusele unor avocati cazul nu poate fi atacat la CEDO deoarece e asa de bine intocmit incat nu incalca drepturile omului.

Curtea europeana de justitie ar putea fi o varianta?

Multumesc
Lucrez la o firma de publicitate, ca agent de publicitate (Hosstes). Am fost angajata la aceasta firma cu CIM pentru a lucra pe un proiect cu o firma de tigarete. Deciziile legate de modul desfasurarii activitatii precum si decizia de incetare a activitatii pe acest proiect o ia supervisorul nostru, care este angajat al firmei de tigarete.

In lunile iulie, august, in locul team leader-ului meu (angajat al firmei de publicitate) a lucrat o alta persoana (angajat al firmei de publicitate), numit rezerva. Supervisorul a inceput sa ia decizia de a ma tine acasa in diferite zile din aceasta perioada fara a motiva in scris aceasta decizie. De la sfarsitul lunii august, team leaderul rezerva a fost inlocuit cu cel initial, iar eu nu am mai fost chemata la lucru desi am cerut sa lucrez. Motivele acestei decizii nu mi-au fost comunicate.

In locul meu lucreaza o alta domnisoara care nu are CIM. Echipamentul care il foloseste a fost trimis pe numele meu, insa nu mi-a fost inmanat. Am facut o cerere catre societatea la care sunt angajata pentru a-mi clarifica situatia la locul de munca, insa raspunsul a venit dupa o saptamana. Mi s-a spus ca am fost trecuta ca si rezerva, adica sunt trecuta in concediu fara plata, si trebuie sa aleg daca raman in aceasta situatie sau imi dau demisia, in maxim 3 zile. Decizia de trecere in “rezerva” a fost luata de supervisor, cel care lucreaza la compania de tigarete, insa executata de firma de publicitate. Cine trebuie tras la raspundere, in ce mod, si ce masuri pot sa iau in acest caz? Cum ramane cu domnisoara care lucreaza in locul meu fara CIM?

Va multumesc!