avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Activitate Delia Madalina Daineanu

Activitate Delia Madalina Daineanu

Faceti cum considerati. Insa eu am fost sub contract de colaborare cu diverse societati unde am efectuat traduceri din mai multe domenii, nu numai juridic, si nu mi-a spus nimeni nimic (eu fiind autorizata de minister). De intrebat nu o sa va intrebe nimeni in ce domenii lucrati, daca este numai juridic sau si alte domenii. De la lege la aplicare este cale lunga, ma repet.
Va multumesc pentru corectii. :) Insa, din nefericire, stim cu totii ca legile in Romania se aplica mai greu. Nu doresc sa induc pe nimeni in eroare, iar ceea ce am spus, am spus din proprie experienta. Acum, nu stiu cum functioneaza in alte judete..... insa in judetul de care am apartinut cam asta a fost situatia (si nu am fost singura careia i s-a intamplat asa). La tribunal nu am semnat absolut niciun contract. Am intrebat despre acest lucru grefierul si mi-a raspuns ca nu se semneaza nimic. De apelat la serviciile mele.....in doi ani de zile, nici nu au apelat.
Astfel ca, doamna claudiaa91, precum a spus si doamna Laura, cel mai bine mergeti si cereti lamuriri la tribunal.
Ca domeniu principal (teoretic) este cel juridic. Insa (practic) va alegeți doua domenii maxim pe care excelați și pe acelea veți lucra. Niciun traducator nu poate cunoaste toate domeniile atat de bine incat sa poata fi capabil sa faca traduceri pertinente in toate domeniile.
Cu placere. :)
Da. este ok. Doar ca după ce va va veni autorizația, va trebui musai sa va înregistrați la tribunalul de care aparțineți.
Daca vrei sa lucrezi in cadrul unui birou de traduceri nu mai este necesar sa te inregistrezi la Admin. Financiara decat daca biroul respectiv lucreaza numai in colaborare cu traducatori PFA. Daca iti va face contract de angajare, nu poti fi si PFA. Propriile stampile trebuie sa ti le faci oricum, indiferent de forma sub care alegi sa practici deoarece pe traducerile efectuate de tine va aparea si stampila ta ca traducator langa care se va aplica stampila casei de traduceri.
Buna ziua. Eu sunt traducator PFA si doresc sa stiu daca pot angaja. In cazul in care este posibil, care sunt pasii ce trebuiesc urmati pentru angajarea unei persoane?
Va multumesc pentru atentie si anticipat pentru raspuns.
Va multumesc din suflet pentru toate informatiile. Am fost azi si m-am inregistrat la Tribunal. Vroiam sa va mai intreb daca este obligatoriu sa ma fac PFA sau societate. Daca nu ma fac nici una, nici cealalta...tot trebuie sa ma inregistrez la Administratia Financiara, nu? Sa imi iau codul fiscal, chitantier, facturier si registru....
Intreb pentru ca PFA nu ma pot face fiindca am 2 familii pe scara care nu vor sa-mi dea acordul (conform cerintelor de la Adm. Fin. a tabelului cu semnatura si acordul celorlalte familii locatare a scarii de bloc), iar pentru societate nu am spatiu si nici nu dispun de bani pentru a inchiria unul.

Cu respect,
Madalina.
Va multumesc din suflet. Inca doua intrebari si promit ca nu va mai deranjez....Trebuie sa merg tot acum sa ma inregistrez si la Administratia Financiara?Acolo se plateste vreo taxa ceva?Si pot profesa ca traducator si in cadrul tribunalului (asta imi doresc de fapt)? Am autorizatia eliberata de MJ pentru traduceri ale MJ, Anticoruptie, instante judecatoresti, organe de politie etc. Mai trebuie sa dau vreun examen pentru a lucra in tribunal?
Va multumesc anticipat.

Cu respect,
Madalina.
Buna ziua. Imi cer scuze insa am si eu o intrebare. Mi-am obtinut autorizatia de la Ministerul de Justitie, insa nu stiu ce trebuie sa fac mai departe. Am inteles ca trebuie sa merg la Tribunal ptr a ma inregistra... De ce acte am nevoie pentru a ma inregistra? Ce taxe trebuie sa platesc si in valoare de cat?Si apoi dupa ce ma inregistrez, care este urmatorul pas?Imi cer scuze, poate par stupida, dar am cautat pe site-uri si nu am gasit nimic care sa ma lamureasca.
Va multumesc anticipat.