avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 731 soluții astăzi
Forum Activitate virgil71

Activitate virgil71

Răspuns la discuția REZILIERE CONTRACT
Am precizat ulterior si un termen, in scris, intr-o declaratie semnata de ambele parti. Obiectul contractului este bine precizat : proiect tehnic constructie P+1E, localitatea, terenul, etc. Conditiile de proiectare sunt date de certificatul de urbanism. Din pacate, au fost incalcate de proiectant.

Eu nu vreau decat un proiect corespunzator, pt. banii pe care i-am precizat in contract. Sa nu-mi spuneti ca am pierdut banii, ca nu cred.
Am facturi, chitante, documente justificative eliberate de biroul de arhitectura, iar arhitectii au o lege in care este reglementat modul de exercitare a profesiei lor.
Doar arhitectul nu-i haiduc ! (Nu profeseaza in codru, iar activitatea lui e reglementata prin lege, urmeaza niste proceduri, etc.)
Răspuns la discuția REZILIERE CONTRACT
Cu cateva luni inainte sa-mi rezilieze contractul, am vrut sa ma arat viteaz si l-am reclamat la Ordinul Arhitectilor. Acolo am avut castig de cauza si proiectantul a fost sanctionat ca a realizat un proiect necorespunzator !
Mai departe, culmea (!), in loc sa repare ce a stricat, sa-si asume raspunderea, cel in cauza mi-a reziliat contractul, spunand ca oricum mi-a facut mai multe variante de proiect (desi eu nu-i cerusem acest lucru) si ca avansul meu este exact onorariul pt. ce a lucrat.
Contractele astea se pot rezilia asa, tam-nesam ? Nu exista nici o clauza de reziliere. Presupun ca este necesar acordul partilor...
Răspuns la discuția REZILIERE CONTRACT
Dovada este nerespectarea conditiilor impuse prin Certificatul de Urbanism.
Tema de proiectare (cu care, recunosc, am fost de acord) incalca prevederile C.U. emis de primarie. Pana sa ma dumiresc, proiectul de rezistenta a fost deja finalizat.
Acest proiect de rezistenta a fost realizat dupa "indicatiile pretioase" ale arhitectului. Pus in situatia sa dea explicatii, arhitectul n-a stat prea mult pe ganduri si mi-a reziliat contractul. Are voie sa faca asta ? I-am dat un avans considerabil...
Buna ziua.
Am incheiat acum 2 ani un contract de proiectare cu un birou de arhitectura.
Un contract sumar, fara clauze, doar obiectul contractului, partile implicate si suma.
Arhitectul a gresit proiectul, nerespectand cerintele certificatului de urbanism.
In calitate de beneficiar, i-am atras atentia ca nu este in regula, dar a gasit de cuviinta sa rezilieze unilateral contractul, dupa ce mi-a trimis prin posta un alt proiect (tot necorespunzator). Acum imi spune ca nu mai are nici o obligatie fata de mine. Si nici eu fata de el.
Este legal ? Mai trebuia sa-i platesc o suma la finalizarea proiectului, dar acesta este total necorespunzator, cum sa-l receptionez ? Mi-a recalculat valoarea de proiectare si a rezultat ca nu mai trebuie sa-i dau nimic in plus.
Mi-a notificat rezilierea contractului, in sensul ca sa ma adresez altui arhitect, daca mai doresc ceva :O Ce sa fac ?