avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 351 soluții astăzi
Forum Activitate chitzul

Activitate chitzul

Răspuns la discuția Demisia pana la 30 aprilie 2011
Va multumesc amandurora! O seara cat mai buna!
Intentionez sa schimb locul de munca. Va rog sa imi confirmati: pana la 30 aprilie, data la la care modificarile aduse Codului muncii si publicate pe 31 martie in MO, intra in vigoare, pot sa imi dau demisia cu preaviz de 15 zile calendaristice?
Puteti sa imi mentionati exact la ce lege sa ma refer in formularea demisiei (valabila in acest moment si pana la 30 aprilie), sunt atatea variante online..?
Multumesc anticipat!
Am castigat recursul pentru amenda de la politia rutiera. De la Informatii Sectia ix am fost plimbat la registratura, de acolo la arhiva, la arhiva m-au trimis la judecatorie, de la registratura judecatoriei m-au trimis la arhiva judecatoriei unde:
1. mi-au spus sa fac cerere de legalizare a hotararii si sa aduc niscai timbre si taxe de timbru
2. mi-au spus ca, desi tribunalul a redactat hotararea acum 18 zile, la ei inca nu a ajuns (sunt 5 metri intre cele 2 camere).

Eu am nevoie de copie dupa hotarare pentru a merge la administratia financiara si sa rezolv cu amenda (acum sunt bun de plata desi am castigat anularea ei).

1. Trebuie sa fac cerere pentru eliberare copie dupa hotarare (am inteles ca fiind vorba de o hotarare irevocabila nu se mai comunica partilor) sau pentru legalizare, cum mi-a recomandat doamna de la arhiva? Ma gandesc ca din moment ce nu am hotararea, nici in copie nici in original, nu prea am ce sa legalizez, dar poate ma depaseste pe mine sistemul judiciar. Ce trebuie sa cer si ce o sa imi trebuiasca la administratia financiara?
2. Va rog sa ma ajutati cu un model al cererii!
3. Cam cat dureaza ca hotararea redactata sa ajunga de la arhiva tribunalului la arhiva judecatoriei?

Va multumesc anticipat!
Va multumesc frumos, deja pare totul mult mai clar.
Doar ca sa fiu sigura, cu ultima sotie mai exista un copil minor (sub 5 ani). Ar fi vreo problema?
Va multumesc frumos pentru raspunsuri. Inteleg ca nu trebuie sa urmaresc succesiunea, ci sa inaintez actiune de partaj.
Ultima sotie a scos deja certificatul de mostenitor, masa averii fiind mai larga decat apartamentul in cauza. Din ce am inteles, pe acest certificat este mentionat ca ea primeste 50% din apartament. Credeti ca ar fi probleme in acest caz?
Cum pot demonstra faptul ca am avut contributie egala la dobandirea apartamentului? Acesta a fost platit in timpul casatoriei noastre dar a fost trecut doar pe numele defunctului. Ce acte ar trebui sa duc avocatului?
Am un copil impreuna cu defunctul, dar a fost infiat in tara de rezidenta actuala, dupa divort, de o alta persoana diferita de defunct.
Am inteles ca nu mai are calitatea de mostenitor in acest caz.

Va multumesc pentru ajutor.
Dupa decesul fostului meu sot am inteles ca ultima lui sotie a obtinut certificatul de mostenitor. In timpul casatoriei noastre am cumparat un apartament care a fost trecut pe numele lui.
Eu sunt in afara tarii de multi ani de zile, asa ca va rog sa imi spuneti ce pasi ar trebui sa urmez pentru a intra in posesia a 1/2 din apartament.
Va multumesc.