avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 377 soluții astăzi
Forum Activitate mihalutza2003

Activitate mihalutza2003

Buna,
As vrea sa stiu daca pot incasa, doar eu, o anumita suma de bani de la o firma de publicitate, aceasta firma doreste sa monteze un panou publicitar pe unul din peretii externi al apartamentului meu. Mentionez ca nu suntem constituiti in Asociatie de Proprietari, apartamentul este izolat exterior ( doar eu am izolatie exterioara ) si nu prea imi place ca ceilalti locatari de la apartamentele vecine sa beneficieze de pe urma mea.
ok acordul nu este necesar, dar am auzit de institutia numita " Disciplina in contsructii" care se ocupa de anumite nereguli sau de politia locala care si ea s-ar ocupa de disciplina in constructii si cum ramane la urma cu programul de liniste conform legii 61/2011 sau in cazul constructiilor nu se aplica?
As dori sa stiu carui institutii din Timisoara sa ma adresez in legatura cu galagia produsa de la constructia unui supermarket intr-o zona exclusiv rezidentiala. Echipa de muncitori care se ocupa cu dezafectarea zonei si constructia supermarket-ului fac galagie de la ora 6.30 (ex: excavator , picamar, etc ) si mult praf, zona de constructie nu este imprejmuita cu gard care sa izoleze fonic zgomotul produs de utilajele cu care lucreaza si stiind ca programul de liniste este de la ora 22.00-08.00. Mi s-a dat o idee sa incerc sa le trimit o adresa la firma care se ocupa de constructia supermarketului in numele a mai multor Asociatii de locatari, merita oare sa incerc?
Reprezentantii supermarket-ului nu trebuia sa ne ceara acordul pentru constructia supermarket-ului?. Am fost invitati la Primaria TM sa discutam impreuna cu prezentantii primariei si al supermarket-ului despre proiect, dar nu s-a ajuns la nici o concluzie, este legal sa continue constructia daca noi nu ne-an dat acordul?