avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 530 soluții astăzi
Forum Activitate ROMMELINO

Activitate ROMMELINO

Buna ziua
Am si eu o intrebare.In anul 2002 am incheiat un contract cu orange pe un an de zile pentru furnizarea de servicii telefonie mobile am platit facturile timp de 5 luni pana in ziua cand mi sa furat telefonul mobil ca urmare ne mai avand bani sa mi cumpar alt telefon am anuntat operatorului de telefonie furtul telefonului am cerut blocarea simului.Operatorul a continuat sa mi emita 2 facturi in continuare facturi pe care eu nu le am mai platit deoarece nu am beneficiat de serviciile retelei.Timp de aproape 5 ani de zile nu mi a atras nimeni atentia din partea orange ca as datora sume de bani catre acest operator.Dupa 5 ani de zile ma trezesc cu o comunicare din partea unui recuperator de debite precum ca figurez cu debit in valoare de 1300 ron reprezentand cv celor 2 facturi aproximativ 130 ron penalizari 170 ron si 1000 ron taxa reziliere contract.Am achitat suma de 300 ron cv celor doua facturi soi penalizarile aferente (cu toate ca nu am beneficiat de servicii din partea firmei) dar 1000 ron am refuzat sa i achit deoarece consider un abuz si datorita faptului ca nu ma instiintat nimeni la momentul oportun ca voi datora taxa de reziliere contract in cazul in care nu voi sta in retea 1 an.Acuma sunt amenintat de recuperator cu executare silita asupra bunurilor mele.
As vrea sa stiu daca este posibil asa ceva fara o hotarare judecatoreasca sau daca recuperatorul poate obtine un ordin judecatoresc de executare silita sau numai cauta sa ma amageasca sa achit diferenta de bani care pana la urma sau facut 400 ron in loc de 1000.Eu cred ca e o cale de a ma amagi sa platesc partial sume de bani pana la achitarea integrala a sumei cesionata de orange firmei de recuperare.
Astept raspuns si va multumesc anticipat