avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Activitate Sara28

Activitate Sara28

Da , eu anul trecut l-am avut lucrat tot decat ca in 5 ianuarie mi-am bagat lichidarea la zi , si atunci nu am stiut de existenta sarcinii.Nu stiam daca aceste 4 zile din ianuarie se considera continuitate avand in vedere ca erau decretate libere primele doua ,iar celelalte sambata si duminica.Multumesc frumos!!!
3-9 septembrie.Ma angajez.... numai ca nu eram in clar daca acele zile din luna ianuarie , fiind decretate libere se iau in considerare.
Buna ziua.Am o nelamurire legata de indemnizatia de concediu crestere copil.Sunt insarcinata in 9 saptamani.Am lucrat pana in data de 05.01.2014.Pentru a beneficia de indemnizatia de crestere copil trebuie sa am cotizat 12 luni fata intrerupere.Se iau in considerare aceste zile din luna ianuarie , avand in vedere ca 1 si 2 sunt decretate libere iar 3,4 sambata , duminica.Multumesc!
Multumesc!!!
Craciun Fericit!
As avea si eu o intrebare legata de plata pensiei alimentare.Este vorba de o relatie de concubinaj din care au rezultat doi copii minori 4 respectiv 3 ani.In urma cu cateva luni cei doi parinti s-au separat minorii au ramas cu mama.Aceasta poate cere pensie alimentara tatalui de cand s-au nascut , din momentul in care el a plecat sau din momentul in care il actioneaza in judecata pentru pensie de intretinere?Mentionez ca , copii sunt recunoscuti de catre tata.
Răspuns la discuția Model act constitutiv
Eu stiu ca majoritatea societatilor sunt societati comerciale ... sc x srl .In modelele de acte constitutive pe care le-am rasfoit , majoritatea erau " am hotarat sa constitui o societate comerciala ... cu denumirea .... de asta eram in ceata totala cum si daca trebuie modificat actul constitutiv.
Răspuns la discuția Model act constitutiv
Multumesc!:)
Eu mi-am pregatit in mare actele necesare inclusiv actul constitutiv,si ma gandeam ca trebuie sa o iau de la capat.
Răspuns la discuția Model act constitutiv
:(Nimeni nu ma poate ajuta cu un sfat?
Buna, ma poate ajuta si pe mine cineva in legatura cu actul constitutiv al unui SRL?Vreau sa infiintez un srl asociat unic.Am cautat pe situl ONRC model dar vad ca inca nu sunt actualizate(ma refer la noua lege intrata in vigoare de la 01.09-societatile comerciale devin societati......).Banuiesc ca nu e ok daca imi fac statutul dupa vechile modele ..."Am hotarat sa constitui o societate comeciala....".Ce anume se schimba la statut , decat trebuie sa scot sintagma societate comeciala?
Multumesc!
Ok.Va multumesc!