avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 747 soluții astăzi
Forum Activitate Roxana_Tudor

Activitate Roxana_Tudor

Multumesc!

un an mai bun va doresc


Toatel cele bune,

Roxana tudor
Multumesc mult de tot pentru raspunsuri!
Multumesc mult pentru raspunsuri!

o singura intrebare mai am:...credeti ca atata timp cat s-ar incadra si la anticipata partial, Comisia de invaliditate i-ar putea refuza dosarul/ examinare negativa pe motiv ca ar putea cere anticipata partial?

O zi buna,

Roxana Tudor
Multumesc mult pentru clarificari...sa inteleg ca in cazul pensiei de invaliditate nu exista procente de penalizare?

Roxana tudor
Multumesc mult pentru raspuns!

ce nu inteleg eu este ca la pensia de invaliditate se precizeaza ca punctajul lunar este de 0,35 puncte pentru gardul III de invaliditate si 0,55 puncte pentru gradul II de invaliditate - adica eu interpretez o penalizare de 65%, respectiv de 45% - si mi se pare ca ar fi mai convenabila anticipata partial...sa inteleg ca interpretez eu gresit si ca alta ar fi interpretarea? ; nu stiu exact la ce grad de invaliditate ar putea fi incadrat.

Multumesc frumos,

Roxana Tudor
La Multi Ani! cu multa sanatate si bucurii.

Va rog mult de tot sa ma ajutati si pe mine cu o parere in ceea ce priveste noua lege a pensiilor in vigoare din ian 2011 intrucat nu reusesc sa interpretez care ar fi varianta care l-ar avantaja cel mai bine pe tatal meu.

Dansul a implinit varsta de 60 de ani in nov 2010, are stagiul complet de cotizare de 35 de ani, si este in acelasi timp si bolnav (s-ar putea incadra la un grad de invaliditate redus).

Nu stiu ce varianta sa-l sfatuiesc sa aleaga, daca e mai convenabil pentru el sa mearga pe varainata anticipare partrtiala (unde e % aplicat la nr de luni care i-ar mai ramane pena sa implineasca 65 ani) sau varainta pensie invaliditate; nu am inteles cum se plica, ce procent de penalizare se aplica fata de standard.

Va rog mult, daca m-ati putea ajuta cu o interpretare...in plus, la anticipata partial, pensie se recalculeaza luna de luna, sau acea penalizare ramane valabila pana implineste 65 de ani?; cu noua lege, se specifica ca barbatii tb sa ajunga la varsta de 65 de ani pana in 2030; dansul, care este nascut in 14 nov 1950 la ce data s-ar putea pensiona pe varsta standard?

Multumesc anticipat!

Un an nou cu bucurii,

Roxana Tudor
Răspuns la discuția pensie anticipata partial 2011
Multumesc mult de tot pentru raspunsul prompt; inteleg ca nu sunt sperante desarte...in cazul in care ar tb sa iasa la pensie normala la nov 2015 (la 65 ani), aveti idee care ar putea fi penalizarea care i s-ar aplica?

Multumesc frumos,

Roxana Tudor
Buna ziua,

as dori sa stiu daca incepand cu luna ian 2011 se mai pot face pensionari anticipate partial; din ce ma auzit la TV Romania este printre putinele tari care ar mai avea acest tip de pensie si erau discutii potrivit carora aceasta categorie de pensie se va suspenda incepand cu ian 2011.

tatal meu intruneste conditia de pensionare anticipata partiala (la nov 2010 implineste varsta de 60 ani si are stagiu complet de cotizare) si incepand cu Nov 2009 este somer si din pacate nu a reusit sa gaseasca nimic de lucru;

ce ma sfatuiti sa faca? cum sa procedeze?

Multumesc mult!

Astept cu interes raspunsul dumneavoastra.

Cu stima,

Roxana Tudor