avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 716 soluții astăzi
Forum Activitate estrela2126

Activitate estrela2126

0,50
daca am 2 condamnari cu suspendare in Romania si doresc un cazier judiciar necesar la inscrierea in Registrul Operatorilor Intracomunitari , ma afecteaza la obtinerea acestuia?
va rog informatii suplimentare
cu respect
am nevoie de ajutorul dvs

Aveam permisul suspendat pt 1 luna .
Cu 3 zile inainte de a se termina suspendarea am plecat cu masina mea condusa de un amic la o zi onomastica.
Acesta m-a lasat acolo urmand sa vina dupa mine.
In jurul orei 24.30 nu mi-a mai raspuns la telefon, urcandu-ma in masina sa ma indrept spre casa, fiind baut .
Am fost oprit de politie, dosar penal.
Care este procedura de aici??Ajunge dosarul in instanta sau pot primi doar amenda??
Mentionez ca nu am avut niciodata probleme sa incalc legea.
va multumesc
trebuie sa calculez dobanda penalizatoare la o suma provenita din diferente salariale. ex 10000 , pentru anul 2008,a fost achitata in 3 ani din 2012-2015. Plata diferentei s a facut aplicand si inflatia la momentul transelor achitate.

calculul dobanzii cum il fac.La ce o calculez?la cei 10000 lei?, suma bruta?sau la 12500+inflatia acordata??

va rog cine are cunostinte despre procedura de deportare din UK.Dupa ce termin pedeapsa de executat acolo.
ma intereseaza doar atunci cand ajung in Romania cum e procedura.
Voi fi preluat de politie sau cum va fi ???
Daca sunt cetatean roman dar familia mea locuieste in Italia pot cere deportarea in Italia??
cu stima tuturor
Discuție Calcul pedeapsa
2 condamnari cu suspendare ambele pronuntate in luna oct 2012 (pers cu tulburari psihice).una susp 3 ani +5 ani termen incercare sub supraveghere,a doua susp 1 an +3 ani termen incercare fara supraveghere.inainte de a deveni definitive sentintele are in lucru inca un dosar pentru furt.
ce pedeapsa risca sau cum se va incadra fapta??concurenta sau...
va multumesc
Răspuns la discuția daune morale in solidar??
sper sa fi inteles corect suma ce trebuie achitata in solidar e de 1000 euro.eu achit partea mea 500 euro,el nu achita ca nu are de unde.este in penitenciar.eu daca nu mai am de unde sa achit si partea celuilalt 500 euro,ce pot pat avand ca pedeapsa la fapta suspendare???
Răspuns la discuția incetare contract munca
pai aici e o problema.pe contract scrie perioada 01.09-31.08.2013.insa de la scoala spune ca daca titularul vine la post atunci trebuie sa mi desfaca contactul de munca.cand mi s a facut contr nu aveau de unde sa stie ca titularul va veni mai repede pe post,insa nelamurirea mea e ca eu vreau acordarea c o ,nu vreau remunerare.ce ma sfatuiti?

de altfel se poate interpreta ca exista 2 contracte pe acelasi post??

Răspuns la discuția POPRIRE PE SALAR
se poate limita este 1/2 sau 1/3/

Cind apar mai multe popriri se merge pina la 1/2 din salariu, respectind ordinea din Codul muncii:
1. 25%- pensie intretinere
.......................
3. Alte datorii
......................


anul scolar incepe pe 17.09.2012-21.06.2013.sunt suplinitor pe o catedra rezervata.(crestere copil).colega vrea sa vina din concediu pe data de 01.07.2013 pt acel stimulent.
daca eu am activitate 17.09.2012-21.06.2013 ,contractul meu de munca ar trebui sa inceteze la 21.06.2013 sau dupa efectuarea concediului de odihna,adica pe 31.08.2013??
mentionez ca pe decizia de incadrare spune pana la sfarsitul anului scolar sau pana venirea titularului la post.sfarsitulu anului scolar m a prins in activitate.cine ma poate lamuri daca acel contract ar trebui sa inceteze atunci cand vine titularul,adica pe 1 iulie sau dupa ce termin eu de efectuat concediu,pe 31.08.2013??
va multumesc