avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 491 soluții astăzi
Forum Activitate karissa

Activitate karissa

buna ziua,

subrogatia functioneaza si in cazul in care un credit bancar este rambursat catre banca de catre codebitor, cu acordul si in numele debitorului?

multumesc!
Răspuns la discuția incredintare copil cu handicap
revin la subiectul deschis la safrsitul anului trecut..
stiu ca s-a modificat codul civil iar modificaile intra in vigoare incepand din octombrie anul acesta. In cazul casatoriei din care au rezultata si copii minori, divorul respectiv incredintarea copiilor se poate face de comun acord, la notariat, sau este obligatorie procedura prin instanta?

multumesc de lamuriri!
buna ziua,

A.Ref la inregistrarea participatiei initiale intr-o fundatie:

1- dpdv contabilitate fundatie este inregistrata intr-un cont de pasiv (gen capital social)
2- dpdv al societatii care a depus banii ca si patrimoniu- se inregistreaza ca si participatie (ct de activ) sau ca si cheltuiala, tinand ct de faptul ca nu se asteapta beneficii viitoare?

B. dar "aporturile " viitoare se considera sponsorizare, dpdv al societatii-membru fondator?

multumesc,
Răspuns la discuția tva la executare silita
multumesc pentru raspuns.

intrebare suplimentara:
1. terenurile sunt intotdeauna suspuse taxarii?
2. ce se inatmpla daca am un teren + constructie ( de ex casa/ magazin evaluat la 35000euro, + teren evaluat separat la 45000 euro). aplic tratament unitar?
am o intrebare:

care este regimul tva in cazul preluarii pe bilant a unui imobil, din executare silita, de la o PJ, platitor de tva?
la vanzare se poate aplica optiunea de scutire, dc imobilul este vechi?

multumesc
Răspuns la discuția contract de agent
acum m-am lamurit, multumesc frumos!
Răspuns la discuția contract de agent
conform definitiilor de mai sus, nu este vb despre o activitate dependenta, nu sunt pfa, si contractul se incheie intre o pf, adica eu, si o pj, pentru care prestez.
In conditiile astea, revin la intrebarile pe care le-am adresat initial, ref la declaratii si contributii, ma puteti lamuri, va rog?

multumesc!
Răspuns la discuția contract de agent
nu stiu daca este incheiat potrivit codulul civil.. ce presupune asta, cateva caracteristici, se poate sa imi dati?
cred ca este activitate independenta, voi primi comision de la o banca sau mai multe pentru intermediere de credite..

multumesc anticipat pentru lamuriri!
Răspuns la discuția contract de agent
multumesc, m-ar ajuta cateva informatii suplimentare, daca se poate:
1. se inregistreaza contractul doar la administratie, sau trebuie inregistrare si la reg Com?
2. trebuie sa depun declaratia 200 la sfarsitul anului, sau e suficient ce depune angajatorul?
3. daca nu mai am alte venituri, trebuie sa platesc contrib la sanatate si pensie?
dar daca am contract cu timp partial la o alta societate, ce contributii obligatorii mai am?

ce diferenta este intre contractul de agent si contractul de mandat comercial?

multumesc mult pentru lamuriri!
asta era scopul intrebarilor.. sa evaluez situatia si sa pot lua o decizie in cunostinta de cauza:">