Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva la executare silita
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva la executare silita

am o intrebare:

care este regimul tva in cazul preluarii pe bilant a unui imobil, din executare silita, de la o PJ, platitor de tva?
la vanzare se poate aplica optiunea de scutire, dc imobilul este vechi?

multumesc
daca imobilul este vechi, atunci livrarea este scutita de tva, conform art. 141, alin 2, lit. f) din codul fiscal.
se poate opta insa pentru taxarea operatiunii, in acest sens trebuind depusa o notificare catre organul fiscal - in aceasta situatie se evita eventualele ajustari de taxa dedusa la achizitia/constructia/modernizarea imobilului.
multumesc pentru raspuns.

intrebare suplimentara:
1. terenurile sunt intotdeauna suspuse taxarii?
2. ce se inatmpla daca am un teren + constructie ( de ex casa/ magazin evaluat la 35000euro, + teren evaluat separat la 45000 euro). aplic tratament unitar?
1. doar terenurile construibile sunt taxabile.
2. daca imobilul si terenul au un singur nr. cadastral, atunci imobilul urmeaza regimul terenului, acesta din urma avand valoarea mai mare.

din cele mentionate de dvs. reiese faptul ca terenul este construibil (avand deja o constructie edificata pe el), deci intregul lot (cladire + teren) se va vinde cu tva.
xerxes, utilizator