Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... contract de agent
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

contract de agent

se poate incheia contract de agent de intermediere pentru alte activitati decat cele din domeniul asigurarilor?
Da
multumesc, m-ar ajuta cateva informatii suplimentare, daca se poate:
1. se inregistreaza contractul doar la administratie, sau trebuie inregistrare si la reg Com?
2. trebuie sa depun declaratia 200 la sfarsitul anului, sau e suficient ce depune angajatorul?
3. daca nu mai am alte venituri, trebuie sa platesc contrib la sanatate si pensie?
dar daca am contract cu timp partial la o alta societate, ce contributii obligatorii mai am?

ce diferenta este intre contractul de agent si contractul de mandat comercial?

multumesc mult pentru lamuriri!
Depinde daca activitatea este dependenta sau independenta. Depinde daca acest contract este incheiat conform Codului Civil sau nu.

Sunt prevederi separate.
nu stiu daca este incheiat potrivit codulul civil.. ce presupune asta, cateva caracteristici, se poate sa imi dati?
cred ca este activitate independenta, voi primi comision de la o banca sau mai multe pentru intermediere de credite..

multumesc anticipat pentru lamuriri!
Codul Fiscal art. 7

2.1. Orice activitate poate fi reconsiderată ca activitate dependentă dacă îndeplineşte cel puţin unul dintre următoarele criterii:

a) beneficiarul de venit se află într-o relaţie de subordonare faţă de plătitorul de venit, respectiv organele de conducere ale plătitorului de venit, şi respectă condiţiile de muncă impuse de acesta, cum ar fi: atribuţiile ce îi revin şi modul de îndeplinire a acestora, locul desfăşurării activităţii, programul de lucru;

b) în prestarea activităţii, beneficiarul de venit foloseşte exclusiv baza materială a plătitorului de venit, respectiv spaţii cu înzestrare corespunzătoare, echipament special de lucru sau de protecţie, unelte de muncă sau altele asemenea şi contribuie cu prestaţia fizică sau cu capacitatea intelectuală, nu şi cu capitalul propriu;

c) plătitorul de venit suportă în interesul desfăşurării activităţii cheltuielile de deplasare ale beneficiarului de venit, cum ar fi indemnizaţia de delegare-detaşare în ţară şi în străinătate, precum şi alte cheltuieli de această natură;

d) plătitorul de venit suportă indemnizaţia de concediu de odihnă şi indemnizaţia pentru incapacitate temporară de muncă, în contul beneficiarului de venit.

Daca nu sunteti PFA, contractul este supus prevederilor Codului Civil.

Daca contractul se incheie intre doua persoane juridice, efectele lui nu sunt supuse prevederilor mentionate mai sus.
Ana Muntianu, Consultant fiscal