avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 725 soluții astăzi
Forum Activitate prmarinella

Activitate prmarinella

Daotita nenumaratelor neintelegeri si a neimplicarii sotului meu in viata familiara, dar mai ales datorita faptului ca nu m-a sustinut intr-un moment foarte dificil pentu mine, am decis in august 2009 sa ma despart de el. Peste aproximativ un an, in iulie 2010, el a despus cererea de divort, fara sa ma consulte (eram si eu de acord, si se finaliza mai usor). Primul termen de infatisare este in februarie 2010. Problema principala este faptul ca in noiembrie eu voi pleca definitiv din tara, si nu ma voi putea intoarce in februarie.
Din principiu eu sunt de acord cu divortul, singura problema ar fi eu nu sunt de acord cu pronuntarea divortului din culpa mea excusiva. Imi recunosc partea mea de vina, dar si el a avut o mare parte de vina. Acest punct de vedere il voi expune in Intampinare.
Nu avem copii, bunurile ni le-am imparit pe cale amiabila.
Va rog respectuos sa-mi spuneti care ar putea fi consecintele neprezentarii mele la divort?
Din experienta dumneavoastra, credeti ca ar trebui sa-mi angajez un avocat care sa ma reprezinate?
Din principiu, instanta de judecata ia in considerare aceste Intampinari? Ar trebui sa mentionez in Intampinare faptul ca nu ma voi putea prezenta la divort?
Va multumesc!