avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Activitate pepy24

Activitate pepy24

Răspuns la discuția acte viza fara paternitate
mai am o intrebare, tatal stie ca vreau sa plec din tara, intre timp a mers cu mine la notar si a dat declaratie ca este tatal fetitei mele, urma sa mergem la starea civila pt recunosterea paternitatii, insa acum nu mai doreste sa o faca. ma poate opri la aeroport printr-o actiune sa nu ies din tara? si avand in vedere declaratia existenta la notar pot trece numele altui barbat pe certificatul de nastere? este fals in declaratie? ulterior poate reveni sa-si ceara drepturile de tata ?
ce-i de facut?
nu raspunde nimeni ?
Răspuns la discuția schimbare nume
nu sunt avocat, dar cunosc un caz ca al tau al unei vecine, tatal biologic al fetitei trebuie sa dea declaratie ca renunta la paternitate, in acelasi timp nu va mai plati nici pensie alimentara, iar actualul sot o va trece pe numele lui, un fel de adoptie, nu cunosc procedurile juridice, dar sper ca cineva va va raspunde mai detaliat.
buna ziua,
doresc sa plec in australia, pe certificatul fetitei mele in dreptul tatalui este liniuta, acest lucru imi anuleaza sansele de a obtine viza? nu prezint credibilitate ?
buna ziua,
as vrea sa plec in australia, iar pe certificat nu apare numele tatalui, este mai greu de obtinut viza in cazul asta? prezint o problema de credibilitate ?
mai am o intrebare, se poate elibera un alt certificat, cel vechi anulandu-se?, da, imi doresc sa poarte numele tatalui, sau daca nu, ce act doveditor am ca fiica mea poarta alt nume?
d-na romascanu, va multumesc, dar nu intelegeam, pt mine era ca o ceata, si una si alta,(?)dupa cum vedeti am primit mai multe raspunsuri, daca este suficienta declaratia la starea civila, mergem pe varianta asta si mai simplu de atat nu se putea.
va doresc o zi buna!
multumesc, dar care ar fi procedura in cazul in care noi ne casatorim? se poate obtine mai usor numele si paternitatea ?
multumesc, da, doresc sa-i poarte si numele, sa inteleg ca nu e suficienta declaratia la starea civila, trebuie sa mergem la instanta, sa facem o actiune "incuvintare nume".
buna seara,
am o fetita de 1 an si 3 luni, pe certificatul ei de nastere in dreptul tatalui este liniuta, pe tatal nu l-am actionat in judecata, acum el doreste sa treaca numele pe certificatul de nastere, care sunt pasii acestei proceduri si daca exista alta varianta decat actionarea in judecata?
multumesc!
am si eu o problema, va rog ajutati-ma! in dreptul tatalui pe certificatul fetitei mele este liniuta, ea are varsta mai mare de 1 an, acum tatal doreste sa recunoasca paternitatea, ce solutie exista pentru asta? ce trebuie facut ? esista o alta cale decat cea judecatoreasca?