avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 756 soluții astăzi
Forum Activitate carmen fortiu

Activitate carmen fortiu

Discuție Coasigurare
Buna ziua
Sotul meu in luna ianuarie a obtinut venituri dintr-o conventie civila 03.01-31.01.2018. Doresc ca din luna februarie sa il preiuau pe asigurarea mea medicala , insa contabilul mi-a spus ca nu se poate pt ca a obtinut venituri( din cate stiam poate fi luat ca si coasigurat daca nu obtine venituri la data declaratiei lui pe propire raspundere),
insa veniturile lui au fost doar pe luna ianuarie , la acest moment nu are nici un fel de venit. Pe suma de bani castigata pe luna ianuarie se plateste doar impozit nu si asigurari de sanatate.
Contabilul m-a indreptat spre casa de asigurari sa ma informez acolo , insa cred ca nu are dreptate. Va rog sa ma ajutati cu aceasta speta.
Multumesc
Am comandat de la Ikea Bucuresti mobilier in valoare de 6800 lei, in acelasi timp am solicitat si serviciul de transport de la Bucuresti la Timisoara ( de la Ikea), am platit in avans atat mobilierul cat si serviciul de transport in valoare de 169 de lei. Ikea mi-a dat termen de livrare 11.12, insa nici in 15.12 coletele nu au ajuns la destinatie. Am sunat , am trimis e-mail-uri, am contactat chiar si firma de curierat sa aflu unde sunt coletele, insa nimeni nu stia sa imi spuna . Am anulat comanda si am cerut de la ikea returnarea banilor . Am fost anuntata de Ikea ca voi primi banii pt mobilierul comandat mai putin cei pt. serviciul de transport. I-am intrebat cu ce drept imi retin acesi bani avand in vedere ca nu am primit mobilierul niciodata si ca atare nu am beneficiat de serviciul de transport , de altfel eu incheind un contract cu Ikea si nu cu firma de transport. Care ar fi pasii pe care trebuie sa ii urmez ca sa imi recuperez si contravaloare serviciului de transport ( 169 de lei) si conform carei legi ei sunt obligati sa imi returneze si acesti bani?
Multumesc
Eu am cumparat carti recomandate tot aici pe forum : Proc Penala parte gen + parte speciala I Neagu , procesual civil M Tabarca, succesiuni F. Deak, Dr. reale principale C Birsan , Penal p. speciala T.Toader, penal parte generala C Bulai ,sunt editii din 2010 , nu le-am mai folosit ( sunt noi) pt. ca m-am reprofilat pe dr. muncii ,insa daca intereseaza pe cineva le comercializez la 1/2 din pretul lor actual. Sunt din Timisoara . Va doresc spor la invatatura

Buna ziua
Va rog sa ma lamuriti in ceea ce priveste munca in zilele de sambata pt. un salariat care are un CIM cu timp partial de 4 h la un salon de infrumusetare . Pana acum nu a fost pontat si sambata tinand cont de faptul ca, codul muncii interzice ore suplimentare pt. timp partial . Salariatul a declarat ca lucreaza si sambata , ca atare inspectorii de munca au spus ca trebuie pontat sambata cu acordarea sporului si a celor 2 zile libere consecutive si ca este permis sa lucreze si in zilele de repaus . Daca este angajat cu 4 h/zi insumand 20 h/sapt. cele 4 h de sambata insumeaza 24 h/sapt si atunci poate fi interpretat ca si munca suplimentara? De asemenea mi-au spus sa fac act aditional la CIM pt timp inegal cele 4 h sa nu se mai desfasoare intr-un inerval de timp determinat ci in functie de programarile clientilor . Ori ceea ce stiam eu despre timpul inegal imi da "peste cap" toata teoria cu privire la acest aspect . Va rog sa ma ajutati sa lamuresc acest aspect avand in vedere ca mai sunt salariati in acest salon cu aceeasi problema.
Multumesc
Buna ziua

V-as ruga sa ma ajutati cu un sfat
Am o salariata careia i-a fost suspendat contr. de munca in baza art 51 al 1 lit a , 3 ani , in 17.06 copilul a implinit 3 ani si ar fi trebuit sa ii inceteze suspendarea , intre timp am primit de la ea o decizie de la comisia medicala prin care se prelungeste incadrarea in grad de handicap pana in 2013, ca urmare am intrebat la la insp. de munca la ghiseu si am fost sfatuita sa -i prelungesc suspendarea tot cu acelasi articol aceeasi litera ori nu cred ca este bine pt. ca copilul a implinit 3 ani si atunci s-ar incadra la art. 51 lit. b -concediu pt. ingrijirea copilului bolnav in varsta de pana la 7 ani...... asta ar fi prima problema
, iar a doua : ce ar trebui sa-i inmanez salariatei o noua decizie de suspendare cu art 51 lit b sau o decizie de prelungire a a suspendarii dar cu art 51 lit b ,?
va multumesc
Am angajati care lucreaza 12 cu 24 ( si noaptea) , contractele sunt cu 8 h , in pontaj sunt trecuti 12 cu 24 aceasta insemnand timp inegal . Am inteles ca trebuie facute acte aditionale cu modificare timp de lucru , insa nu stiu cum ar trebui formulat un asemenea act aditional , de asemenea trebuie modificat si in Revisal?
Multumesc
CCM pt. ramura turism, restaurante mai este in vigoare
pe site-ul minis.muncii nu il gasesc
multumesc

Am de incheiat un contract de munca cu 60 h/ luna , 4000 lei brut fara a se specifica cate ore lucreaza pe zi , doar totalul de 60 h luna , nu stiu daca se poate avand in vedere faptul ca timp inegal nu este , flexibil la fel , cu timp partial nu il pot considera pt ca zilele lucratoare difera de la o luna la alta , in progr. de salarii imi cere norma si timpul de lucru iar in revisal am optiunea cu norma intreaga /partiala sau inegala . Am cautat sa vad daca este legal un asemenea contr. de munca si care ar fi baza legala (inafara de codul muncii ) dar nu am gasit desi am citit parca ca este posibil cu cateva ore lucrate /luna
Poate cineva s-a lovit de o situatie asemanatoare sau puteti sa ma lamuriti
Multumesc
Se doreste incheierea unui contr. de munca cu 60 h/luna fara sa se specifice orele lucrate zilnic ( si in progr. de salarii trebuie sa trec orele zilnice) , m-am uitat in codul muncii , program inegal nu este , flexibil la fel , cu timp partial nu, pt. ca zilele lucratoare difera de la luna la luna , nu stiu unde sa incadrez acest tip de contr. si daca este legal ( baza legala)
Poate cineva s-a mai lovit de o atare situatie
Multumesc
Răspuns la discuția cod cor
pt. cel de la magazin probabil ca va vinde iar la cafenea restaurant va servi clientii etc , nu am nici o varianta pt. ca nu au calificari in domeniu respectiv vanzatoare si ospatar sau ce o face pe acolo , angajatorul ii vrea angajati iar eu nu cred ca este corect acest cod cor