avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 414 soluții astăzi
Forum Activitate addisha

Activitate addisha

Buna ziua,
Am o problema pe care nu am reusit sa o rezolv de mai multi ani. Am fost la mai multi notari, avocati, etc.
In ce mod as putea sa intru in legalitate cu un teren pe care l-am cumparat in 2001? In contractul de vanzare cumparare este specificat asa: 800 mp dintr-un anume top.
Dupa ce a masurat topograful, ne-a spus ca terenul acesta este, de fapt din doua topuri: 600 mp din acel top specificat in contract si inca 200 mp din alt top.
Domnul care apare in cadastru ca proprietar pe acel top a decedat, iar mostenitorul si-a facut succesiunea doar pe ceea ce detine in fapt; el spune ca recunoaste faptul ca tatal sau a vandut tot restul terenului.
Daca poate cineva sa-mi dea o sugestie cum as putea intra in legalitate?
Va multumesc.
In ianuarie imi expira contractul de munca (pe perioada determinata), moment in care voi avea 5 luni de sarcina. Deoarece am o sarcina cu probleme destul de mari, doctorul imi acorda concediu medical pe perioada trimestrului I si II de sarcina. In conditiile astea, angajatorul, pe care l-am anuntat in scris de situatia mea, are dreptul sa-mi incheie contractul de munca atunci cand expira?
Angajatorul mi-a dat de inteles ca nu imi prelungeste contractul.
Ce as putea sa fac in aceste conditii pentru ca sa pot intra in concediu pentru ingrijirea copilului? Multumesc :)