avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 657 soluții astăzi
Forum Activitate qeruta

Activitate qeruta

Răspuns la discuția contract de munca
sunt angajata la o firma din aprilie 2011.pe 21 april au inregistrat contractul de munca la itm pe peroada determinata unde scrie ca sunt incadrata la 4 ore pe zi 20ore pe saptamana.eu nu am semnat contractul de munca si unde trebuia sa semnez nu e semnat.din cauza ca am ramas insarcinata ei nu mai vor sa-mi prelungeasca contractul.cand m-am angajat au spus ca sunt pe perioada nedeterminata si sunt incadrata la 8 ore.daca ii dau in judecata rezolv ceva?
buna ziua
daca nu am semnat contractul pe perioada determinata la4 ore ( eu lucrez 8 ore) si este inregistrat la itm am castig de cauza in instanta.dupa ce se termina perioada imi da decize sau imi spune de maine nu mai vi.
buna seara
daca eu am contract de munca pe perioada determinata si inainte sa expire contractul intru in concediu de risc maternal ce se intampla mi se prelungeste contractul de munca?eu nu am semnat contractul de munca iar unde trebuia sa semnez nu e semnat si pe deasupra sunt incadrata si la 4 ore si eu muncesc 8 ore.lucrez la aceasta firma de pe 1 aprilie.sunt gravida in 3 luni.ce trebuie sa fac in situatia de fata.daca am concediu medical 3 zile dat de la spital imi afecteaza concediul de risc?
Răspuns la discuția drepturile unei gravide
ce pot sa fac in situatia de fata.?cum pot face rost de o copie de a contractului de munca
sunt insarcinata in 2luni si i-am informat pe sefi.am avut unele probleme cu sarcina si m-am internat in spital.am contract de munca.la angajare eu nu am semnat niciun contract de munca.am semnat decat protectia muncii si un stat de plata(unde scria ca am muncit 24 ore si am de luat 90ron).am inteles de la un coleg ca contractul meu ar fi pe o perioada de 3 luni si ca sefi nu mai doresc sa mi prelungeasca contractul datortita faptului ca sunt gravida.am inteles ca deja au angajat un om in locul meu si dupa ce termin concediul o sa imi spuna sa nu mai vin(cele 3 luni de contract ar expira pe 21 iulie)ce pot sa fac in situatia de fata.eu lucrez 8 ore iar pe contract as fi incadrata cu 4 ore .sunt angajata de pe 1 april dar contractul l-au bagat pe 21 april.
Buna seara
Sunt angajata de la 1 aprilie iar patronii au bagat actele pe 21 aprilie.In luna mai am aflat ca sunt insarcinata.Eu am cerut din motive personale sa ma incadreze la 4 ore pe CM(dar muncesc 8 ore).Lucrez la un depozit en gross ca vanzatoare unde car si marfa.As vrea sa stiu daca ma poate da afara din moment ce eu sunt insarcinata pt ca am aflat de la unul dintre colegi ca ar intentiona sa faca acest lucru imediat ce eu nu o sa mai pot cara greutate?.Care sunt actele ce trebuiesc depuse la locul de munca in momentul in care o persoana afla ca este insarcinata?Va multumesc
Discuție angajare 4 ore
buna seara
daca esti angajat la 4 ore cat este trecut pe cartea de munca si cati bani iei in mana?
Răspuns la discuția credite neplatite
la un contract de 4 ore ce suma as avea trecuta pe cm?
Buna seara
In 2008 am facut 2 credite unul la banca si al 2 lea am luat produse,pana in 2010 am platit.Faptul ca am ramas fara servici nu am mai putut plati creditele.Mi-au dat ambele credite la 2 firme de recuperare.In urma cu 1 saptamana m-am angajat si mi sa cerut sa aduca actele.Daca imi face cm pt 8 ore cat mi-ar opri din salariu?(la mnim pe econome)Dar la un contract de 4 ore?
Răspuns la discuția Tulburare de posesie
buna ziua
eu am facut recurs dupa 5 zile de la primirea sentintei.si am inteles ca in termen de 20 zile trebuie sa primesc raspuns(cele 20 zile lucratoare sau implint ieri si nu am prmit nimc)dar am inteles ca pot sa contest decizia procurorului in instanta.ce fel de reclamatie trebuie sa depun si cui ma adresez?cea de a doua cerere pe care am formulato procurorului mi-a fost respinsa pe motiv ca am facut o data recur si ca trebuie sa astept decizia si daca nu imi convine deczia sa merg in instanta sa contest decizia procurorului