avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 506 soluții astăzi
Forum Activitate doina_mystery

Activitate doina_mystery

Detin impreuna cu sotul meu o societate comerciala infiintata in 2007. Am desfasurat activitate in agricultura,(recoltat produse cerealiere) acesta a fost obiectul activitatii ,pana in 2010 . In anul 2010 am mers impreuna la Reg. Comertului si am suspendat activitatea....ni s-a spus ca pe 3 ani, atat era termenul. Noi intre timp am plecat din tara, nu am mai luat legatura cu Reg. Comertului, nu am depus niciun fel de acte in tot acest timp. De asemenea , sediul social este apartamentul detinut de mine( il am dinainte de casatorie).Avem ceva datorii, 15000 roni,cred .
As dori sa stiu cum putem trece firma in faliment.Daca nu platim, ei pot sa scoata apartamentul la licitatie?Va multumesc.
nu are niciun cont in Romania, din cate stiu...are ceva teren cumparat impreuna cu sotia dumnealui bineinteles si un utilaj agricol...?
In data de 26.06.2009, in urma unui proces , am castigat in instanta ,in urma unei hotarari irevocabile si definitive suma de 1500 lei daune materiale si 800 lei cheltuieli de judecata, respectiv onorariul avocatului.
Pana la data de 24.06.2012, nu am primit nici un leu, nu am mai intreprins nimic.In data de 25.06.2012, am deschis un proces la judecatorie ,printr-un executor judecatoresc pentru executare silita.In data de 16.07.2012 a fost eliberata o somatie de plata catre debitor...acesta nu este in tara in acest moment, a fost timp de 2 saptamani , dar este din nou plecat...ce pot face in acest caz?Cumva faptul ca au trecut 3 ani ,timp in care n-am recuperat sumele, ma afecteaza?Faptul ca am deschis procesul pe 25, exact cu o zi inainte de implinirea celor 3 ani se ia in considerare, sau data sentintei din 16.07.?Cum pot face mai departe executare daca nu este in tara?
Va multumesc!
Si eu cred ca este prescrisa...despre platit, normal ca nu se pune problema, dar as vrea sa platesc bancii suma corespunzatoare si nu lor,despre care am tot citit de ieri tot felul de magarii, sunt "camatari cu acte"...Contestatie nu prea am la ce face, deoarece este abia o cerere de executare slita, pe care cica ar fi inaintat-o unui birou al unui ...executor...Nu este nimic semnat de vreun executor sau alt ceva, e semnata de un reprezentat al firmei, si stamplia e tot a firmei,executorii au altfel de stamplie si sigle, etc...Probabil ca ei nu stiu pe cine incearca sa pacaleasca...si daca le merge, le merge...
In plus, cum pot afla daca datoria este cu adevarat prescrisa? cu cine sa iau legatura?cu ei nu cred ca e indicat....
Pana in 2011 nu am mai stiut nimic despre acest credit...Nu am ridicat nicio recomandata de la Of.Postal, ele intorcandu-se la expeditor banuiesc.Abia de anul trecut, din septembrie am inceput sa primesc stiri de la [editat].Srl., iar acum 2 zile aceasta aceasta Instiintare de executare silita...nu este insa un titlu executoriu...In plus, noi nu suntem in tara,ce pot face ei?
Buna ziua,
In anul 2003, iunie,in timp ce lucram la o firma am beneficiat de o descoperire de card de salariu de 11 mil.lei vechi( 3 salarii), suma care peste 2 ani, ar fi trebuit depusa in cont.Am platit lunar acei 220.000 lei care mi se opreau timp de apropape2 ani, conform contractului, iar apoi in iunie 2005 nu am depus banii.Intre timp, nu am mai lucrat la acea firma, am nascut un copil, am luat indemnizatie 2 ani,apoi am lucrat in invatamant 3 ani.
In decembrie 2005 , m-au sunat de la banca, am discutat, si am depus 5 mil.din imprumut.
Apoi pana 2011 nu am mai avut niciun semn de la nimeni,am avut cred cateva scrisori recomandate, dar nu stiu de unde erau ca nu le-am ridicat de la Of.Postal.
Intre timp, de un an sunt plecata in strainatate. Intre timp, parintii m-au instiintat ca am primit de data aceasta scrisori in cutia postala de la o firma de recuperari creante prin care m-au notificat, iar acum am primit Instiintare de executare silita din partea Departamentului executari silite.Suma de recuperat este 6 mil.lei vechi ,la care se adauga penalizari...etc.,total 29 mil.lei vechi.Detin un apartament,dar am un credit ipotecar la el, achitat corect..Pot ei ajunge la asa ceva pentru o valoare atat de mica?Si in plus, nu suntem in Romania, ce pot face?
Dar aceasta datorie , nu se prescrie?Nu stiu cum sa reactionez?pana acum u au avut niciun semn din partea mea din 2005...ce pot face?#-o
Incepand cu data de 03 nov. 2010 am intrat in somaj conf.legii,dupa o cotizare de 12 luni.In luna iulie,pe 01.07.2011 mi-am sistat somajul printr-o cerere pentru ca am plecat in strainatate la sotul meu. M-am reintors in tara dupa ce trecusera 3 luni de drept si nu am mai solicit reluarea platii.Anul acesta , pe 14 februarie am sustinut un examen de licenta la o facultate pe care am terminat-o la cursuri de zi.As dori sa aflu daca am dreptul la somaj, avand in vedere ca am terminat urmat cursurile unei institutii de invatamant.
Discuție somaj in Italia

Sotul meu este angajat de la data de 01.05.2010 in Italia si incepand cu data de 31.05.2011 i se va incheia contractul de munca.As vrea sa stiu daca va beneficia de somaj,deoarece mi-e putin neclar "asigurat in ultimii 2 ani ,si sa sa fi platit contributie in ultimele 52 de saptamani".El are lucrat 1 an si o luna,inainte nefiind inregistrat la INS in Italia . De asemenea ,cred ca ar trebui sa i se mai plateasca si 2 saptamani de preaviz,dupa data de 31.05.2011,el lucrand pana in ultima zi?

Va contactez in legatura cu o problema a socrului meu.A fost instiintat de la APIA ca i s-a sistat subventia pentru animale,care se da acum din fonduri europene.Mergand la prefect in audienta si acesta interesandu-se de aceasta problema s-a ajuns la concluzia ca de vina e primarul comunei si l-a sfatuit sa faca o contestatie.Unde se face asa ceva si care sunt pasii de urmat?Trebuie sa dea primaria sau APIA in judecata?