avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 508 soluții astăzi
Forum Activitate somnu

Activitate somnu

Buna ziua,

Accesul in curte imi este blocat de catre o statie de autobuz amplasata de cateva zile de primaria Fagaras. Drumul este unul judetean si conform amplasarii statiei autobuzul va opri in dreptul portii mele (tot acolo va sta si lumea).
Este normal ca statia sa imi blocheze curtea? Este acces atat auto cat si pietonal in curte.

Poza este cea de la avatar - sper sa se vada cat de cat.
Va multumesc pentru raspunsuri. Dilema mea este aceea ca indiferent cati senzori o sa montez, conectati la electrovalva fiecarui bransament, in momentul detectarii gazului, ambii senzori o sa actioneze. Ambele electrovalve se vor inchide si tot nu stiu de unde e scaparea.
Pe instalatia lor (o teava de 2,5 m) exista o singura imbinare - un teu. acesta are un dop sigilat si verificat de distrigaz. In rest se presupune, si eu presupun, ca pericolul este pe instalatia mea (are multe imbinari, coate, teuri etc).
Oricum multumesc pentru sfaturi.
Buna ziua,
Este instalatia veche a blocului. Eu nu mai sunt bransat la ea. Am separare de gaze deoarece am centrala termica.
Instalatia mea respecta toata legislatia dar cei de la bloc vor sa se alinieze si ei si sa monteze deectoare de gaz si electrovalva pe instalatia lor (presupun ca o electrovalva pe coloana si detectoare in toate apartementele). Ei ma forteaza sa imi pun si eu detector pentru teava lor. Pe teava lor eu nu am nici un consumator, am doar un dop sigilat de cei de la gaz.
Buna ziua,
Locuiesc la bloc si am o instalatie separata de gaz fata de acesta. Pe instalatia mea am montat senzor de gaz si electrovalva in apartament si Senzor si electrovalva pe casa scarii.
Cei de la bloc vor sa monteze pe instalatia lor senzori si electrovalva. Instalatia lor imi tranziteaza bucataria, dar nici un consumator nu este legat la ea. Este obligatoriu sa imi mai montez un senzor?
Răspuns la discuția modificare cadastru
Buna ziua,

Cadastrul a fost facut in vara lui 2016. din pacate acum am observat.

multumesc
Buna ziua,

Din neatentie, pe cadastru, a fost trecut, la o casa, un perete ca fiind facut din paianta. Din aceasta cauza nu poate fi luat credit pentru achizitie si nici nu poate fi asigurata.
Se mai poate modifica?
Răspuns la discuția Semnatura falsa
Buna ziua,

In contractul de imprumut scrie ca trebuie sa am o asigurare facultativa care sa acopere toate daunele si care sa o cesionez in favoarea bancii. Acest lucru l-am facut in 2012.
In cauza este o asigurare obligatirie PAD incheiata chipurile de mine si cesionata tot de mine catre banca (aici intervine semnatura falsa atat pe asigurare, act aditional la asigurarea facultativa cat si pe actul de cesiune).

Discuție Semnatura falsa
Buna ziua,

Am cumparat prin prima casa un apartament si ieri m-am trezit ca cei de la banca mi-au facut si cesionat catre ei o polita de asigurare obligatorie a locuintei.
problema nu este aceasta polita (inteleg ca pentru a putea sa imi reinoiasca facultativa sunt obligat sa o am si pe aceasta) ci faptul ca pe polita, contract de cesiune, act aditional apare numele meu si o semnatura care nu este a mea.
am incercat sa discut cu cei de la banca dar fie sunt tampiti fie nu stiu despre ce e vorbaX-(X-(. Raspunsurile lor: Ati imputernicit pe cineva/e o semnatura generata de sistem/nu stim cine a semnat/ati fost si ati semnat sunt dea dreptul hilare si nerofesioniste.:O
Va rog sa-mi spuneti cui ar trebui sa ma adresez deoarece imi este teama sa nu ma trezesc cu alte documente semnate la banca, fara ca eu sa am cunostinta de acestea.
Banca este BRD iar agentia este DR. Taberei
Buna ziua,
Societatea unde lucrez are conturile blocate de ANAF si DIICOT datorita unor suspiciuni de frauda. acest lucru se intampla de o luna si pana acum procurorul nu a vrut (sustin cei din firma) sa deblocheze salariile angazatilor. Ieri se pare ca a dat o ordonanta in acest sens.
Este normal sa fie blocate salariile unor oameni care nu au nici o vina? Cat timp ramane valabila ordonanta de ridicare a sechestrului pentru plata salariilor?
Exista riscul de a nu primi salariul in viitor?
Va multumesc
Buna ziua,

Se poate recalcula o pensie anticipata daca a trecut termenul de contestatie?
se iau in considerare in calculul pensiei anticipate orele de noapte si sporurile aferente grupei II si mediului de lucru (spor de toxicitate)?

Multumesc