avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 366 soluții astăzi
Forum Activitate opensrl

Activitate opensrl

Stimate coleg,

Va inteleg nemultumirea. Nu am citit legea, dar, pe fond, calitatea de arhitect v-o da facultatea absolvita sau OAR? Sau, sunteti prins la mijloc, adica nu puteti profesa in ciuda absolvirii, decat daca sunteti membru OAR? Nu prea-mi vine sa cred, dar nici legea respectiva n-am avut rabdare s-o citesc :)
Răspuns la discuția executare sulta
@ Alimanescu :

"Escrow" n-are legatura cu okazii.ro stimabile. Este un tip special de cont folosit, in general, in tranzctiile internationale. Cei de la okazii.ro au luat modelul de la alte siteuri internationale de licitatii.
elga50 a scris:

Actiunile se pot vinde numai prin bursa. Sa ia legatura cu o societate de brokeraj.


Nu este chiar asa. Actiunile se pot vinde si in afara bursei, daca firma nu este listata la bursa.

Treaba sta in felul urmator: sunati la Depozitarul Central (021-408.58.00), intrebati daca firma la care aveti actiuni mai exista (poate a fuzionat, poate a dat faliment, etc) si daca este sau nu listata la Bursa de Valori Bucuresti. Eventual, intrebati si care este valoarea aproximativa a unui certificat de actionar (cu toate ca nu este obligatia lor sa va spuna, poate dati peste un angajat amabil).

Daca nu este listata, vedeti daca are sens ca mama sa-i vanda/doneze (la notar) fiicei, pentru ca s-ar putea ca, fiind o firma de tip inchis (adica nelistata), sa nu mai aiba valoare mare certificatul respectiv (deci, daca se face vanzarea si fiica devine proprietara, probabil ca sunt sanse foarte mici ca firma respectiva sa se listeze la bursa si sa primiti bani pe acele actiuni). Pe scurt, intrebati-va in cat timp va creste valoarea certificatului de actionar la suma pe care ati platit-o la notar (probabil niciodata, daca ma hazardez eu sa presupun). Deci, atentie, s-ar putea sa nu se merite.

Daca firma este listata la bursa, atunci este vorba de donatie, nu de vanzare, si se face si aceasta la notar. Vanzare propriu-zisa "mama-fiica" pe bursa este o procedura greoaie si costisitoare. Pe scurt, nu cred ca vi se merita vanzarea, ci donatia; sau, iesiti mult mai ieftin daca-si deschide fiica un cont de tranzactionare la o firma de brokeraj (exemplu: www.estinvest.ro) si cumpara direct de pe bursa actiunile.
Discuție Poza in CV
Este legal sau nu sa-mi ceara cineva sa atasez o poza la CV?
Răspuns la discuția Conflict...
eu zic sa an angajezi un mediator (cauta pe google, gasesti o lista cu cei acreditati la tine in judet).
Eu am inteles ca dra este santajata, intimidata, etc de fostul, cu probe false. Nu aceasta e sinteza? Dar nu am inteles pentru ce? Daca ii cedeaza santajului, o sa se impace? M-as mira.
Buna,

Eu am cateva observatii:
1. daca sotul refuza din start ORICE negociere despre vanzarea casei (implicit, rezolvarea problemei financiare), atunci sa vina el cu una sau mai multe propuneri de rezolvare. Trebuie sa aiba niste idei, nu? Ascultati-i-le!!
1.1. Daca chiar refuza sa accepte gravitatea situatiei si este "optimist", cu toata sinceritatea va recomand un psiholog (pentru el). Este in faza de negare si orice psiholog ii poate spune cum sa iasa din asa ceva. Eventual, nu-l trimite-ti pe sot direct la medic, ca se va supara, ci incercati sa invitati acasa psihologul, ca si "prieten", etc.
2. Apropo de ce spunea colega mediator, puteti sa va mutati sus, la etaj si jos sa inchiriati ca spatii de birouri.
3. In cazuri din acestea extreme, cand una din parti refuza orice dialog pe un subiect anume, mai puteti apela la terti (prieteni, vecini, rude, amici, etc). De exemplu, daca 3 din 5 sau 5 din 7 (etc) spun, dupa ce le-ati prezentat problema, ca solutia dvs este corecta, cred ca si sotul va intelege si va fi de acord. Vorba aceea, cand unul iti spune ca esti beat, nu crezi. Cand iti spun 2-3, te duci si te culci.
4. Orice ar fi, incercati sa discutati la modul jovial despre problema. Din "tonul" dvs se simte haraiala, faptul ca ati cam ajuns la capatul puterilor. In aceste cazuri, e bine sa va pastrati simtul umorului (chiar daca este extrem de greu). A, si mai puteti incerca ceva : ironizati-l pe sotul dvs (la greu!), poate asa va intelege mai repede ca l-a luat pe "nu" in brate.
5. Daca nu gresesc, poate fi un blocaj la nivel mental al sotului dvs. In acest caz, puteti merge si dvs la psiholog si sa-l puneti sa va invete "trucuri" pentru a ajuta pe cineva sa treaca peste un blocaj de acest gen. V-ar putea folosi in viitor si la copiii dvs aceste lucruri, odata invatate. :)

Sunt solutii, mai intrebati si tot o sa reusiti! Succes!
stie cineva daca somajul tehnic pe 2010 se considera ca fiind 90 de zile pe angajat sau per total firma(numar angajati x zile somaj =< 90)???

o zi buna!