avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 369 soluții astăzi
Forum Activitate ionut_m36

Activitate ionut_m36

Buna ziua,

Am o firma platitoare de TVA. Achizitiile principale le fac din Anglia si constau in haine de copii. TVA-ul in UK pe aceste produse este 0. Este recomandabil sa trec pe firma neplatitoare de TVA in Romania? Daca devin firma neplatitoare de TVA si achizitionez aceste produse cu TVA 0 am vreo obligatie legata de plata TVA?
Multumesc.
Multumesc "fat frumos" pentru lamuriri. Voi face o cerere catre societatea de asigurari in care voi folosi explicatiile date. Sper sa opreasca retinerile.
Confuzia mea vine din faptul ca nu sunt PFA in acceptiune generala adica cu CUI si cu autorizare din partea Primariei. In declaratia de venit global treceam CNP in locul CUI-ului. Singurul act pe care il am este contractul de agent cu societatea de asigurari si nu o autorizatie. Din cate stiu aceste contracte sunt reglementate deoarece toate societatile de asigurari au colaboratori, insa nu stiu daca noi suntem asimilati PFA-urilor. Atat OUG 58 cat si OUG 82 face referiri la PFA cu autorizatie.
Multumesc, insa ca agent asigurari contribui si cu capitalul propriu respectiv, biroul (la domiciliul meu) , telefon mobil personal si autoturism personal. Toate aceste cheltuieli au fost pana in iunie 2010 ,asa cum spuneam , cheltuieli deductibile iar impozitul de 16% era calculat ca diferenta intre ceea ce primeam (venit brut) si aceste cheltuieli. Singurele lucruri pe care le folosesc de la firma de asigurari sunt contractele de asigurare (imprimatele), insa nu cred ca activitatea poate fi considerata ca dependenta numai din acest punct de vedere.
Buna ziua,

Am incheiat cu o societate de asigurare un contract de agent. Din cate stiu este asimililat unui contract de mandat. Pana in iunie 2010 mi se retinea la sursa un impozit de 10% ,la sfarsitul anului depunand Declaratia de venituri prin care imi calculam venitul net (imi tineam contabilitatea in sistem real). Totodata era si obligatia platii de asigurari de sanatate. Odata cu aparitia OUG 58/2010, firma de asigurari a inceput sa retina impozit 16%, CASS, CAS si somaj. Avand in vedere ca eu sunt si angajat cu carte de munca la alta societate deci asigurat in sistemul public de pensii si somaj, conform OUG 82/2010 mai sunt obligat la plata taxelor de CAS si somaj si pentru contractul de agent asigurari? Mentionand ca firma de asigurari imi retine aceste taxe si in momentul de fata, in cazul in care nu mai sunt obligat de catre OUG 82/2010 sa le platesc, care ar fi modalitatea de a opri aceste retineri.
Multumesc.