avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 193 soluții astăzi
Forum Activitate tzara

Activitate tzara


Buna ziua! in 27.06.2011 am intrat in concediu de crestere a copilului. In acel an (2011) am lucrat in perioada 01.01 - 26.06.2011 fara sa solicit nici o zi din concediul de odihna aferent acelui an.
in 23.03.2013 trebuie sa ma intorc la serviciu. Concediul de odihna neefectuat in 2011 il mai pot lua in acest an? Daca da, trebuie solicitat in vreo anumita perioada de timp sau pot beneficia de el pe tot parcursul anului 2013?
Multumesc


Buna ziua! in 27.06.2011 am intrat in concediu de crestere a copilului. In acel an (2011) am lucrat in perioada 01.01 - 26.06.2011 fara sa solicit nici o zi din concediul de odihna aferent acelui an.
in 23.03.2013 trebuie sa ma intorc la serviciu. Concediul de odihna neefectuat in 2011 il mai pot lua in acest an? Daca da, trebuie solicitat in vreo anumita perioada de timp sau pot beneficia de el pe tot parcursul anului 2013?
Multumesc
multumesc!
Trebuie facuta vreo cerere de reincadrare in munca la sfarsitul concediului de crestere a copilului?
Mai multe persoane din cadrul aceluiasi job au facut cereri de reincadrare in munca pentru acelasi post.

Multumesc
Buna ziua! Imi poate explica cineva procedura de cumparare a unui autoturism si apoi perfectarea actelor in vederea inmatricularii pe noul proprietar.

Mentionez ca autoturismul este inmatriculat in romania dupa 01.01.2007, s-a platit taxa de poluare si nu s-a recuperat. Totodata vreau sa stiu daca mai platesc taxa de inmatriculare/timbru de mediu. Am inteles ca nu voi plati asa ceva (in acest caz), dar ca am nevoie de o adeverinta de la finante a vanzatorului.

Cu stima
Discuție spor de noapte
Salut!....Sunt politist si am programul de lucru 8 ore pe zi...Temporar (de 1-2-3 ori pe saptamana) sunt nevoit sa lucrez si noaptea in intervalul orar 22-06 in functie de cerintele operative...Numarul de ore lucrat in aceasta perioada difera...poate fi o ora sau toate.....Ma intereseaza daca as putea beneficia de spor de noapte pentru noptile in care am mai mult de 3 ore lucrate intre 22-06, in conditiile in care intr-o luna pot avea doar o noapte lucrata sau pot avea 20.....
Multumesc...