avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate sicosul

Activitate sicosul

Răspuns la discuția Contract telefonie mobila
Ms tudorioan am sa apelez la un avocat sa ma lamureasca mai bine in privinta acestei probleme.. asa trebuia sa fac inca de la inceput..
Eu am citit textul de lege dar nu am vazut nimic la clauze cum ca ar trebui sa platesc despagubire in cazul in care am avut avantaje... din cate am inteles eu bunul odata dobandit este al tau, nu am facut credit sau nu am facut leasing pe acel telefon.. restul ce spune in contract si ce imi zic cei din compania de telefonie este abureala ca sa nu ma gandesc de a renunta la ei.
Ofertele sunt facute sa te atraga, sa ajungi la ei.. este riscul lor daca eu sau oricine altcineva are degand sa stea pe o perioada estimata de ei ( estimarea ca isi recupereaza bani pe telefon ), si ar mai fi o treaba contradictorie pe care eu o inteleg, adica ei isi recupereaza bani pe telefon din abonamentul pe care eu il platesc lunar? deci nu sunt costuri ascunse? deci eu platesc mai mult la abonament ca eu sa imi acopar telefonul?
Eu am dat 1,5 mil lei inainte pe acel telefon si el in magazin la ora aceea era undeva pe la 5 mil. m-au "fortat" ( la ei nu sunt abonamente pe un an daca achizitionezi un nou telefon la oferta ) sa semnez acel contract pe 2 ani. Am pus intre ghilimele ca eu l-am semnat nu altcineva ;)
Am scris pe acest forum in speranta ca voi primi un raspuns, am primit mai multe dar cateva au fost ca se poate altele ca nu se poate. Intrebarea este se poate sau nu, sa renunt la acel abonament?
Multumesc tuturor pentru raspunsuri...
Răspuns la discuția Contract telefonie mobila
sincer nu ma intereseaza decat sa pot renunta la acel abonament.. chiar uni dintre prieteni mi-au zis ca nu procedez corect fata de ei ca am semnat un contrac si ar trebui sa imi tin "promisiunea".. acum stau si ma gandesc daca cumva ne uitam drepturile in favoarea onestitati.. sa ne lasam calcati in picioare chiar daca avem dreptate..
nu stiu.. inca nu am apucat sa vb cu cineva, sa imi zica daca am vre-un castig de cauza sau ma chinui degeaba...
Răspuns la discuția Contract telefonie mobila
mda.. dar de unde 800 ron despagubire?? cand telefonul respectiv nu face mai mult de 3 mil la liber, si sa nu mai pun ca deja am platit pentru el..

oricum am sa vb cu un avocat in privinta asta.. eu sunt dispus sa merg mai departe.. si dupa ce se v-a crea un precent sa vezi atunci nebunie.. am sa fac public cazul meu in cazul in care voi castiga..ca si alti ca si mine sa poate beneficia de o lege.. nu de SPUSELE unor persoane care probabil au interese..


ceea ce mi-au spus de la cosmote este stric pentru dezinformare.. pentru ca doamna respectiva se ratoia la mine de parca cine stie ce i-am cerut ei..
Răspuns la discuția Contract telefonie mobila
gi_jane2 a scris:

firma de telefonie mobila are dreptul de a fi despagubita, daca dvs ati beneficiat de o reducere de tarif la abonament, convorbiri sau achizitionarea unui telefon
daca ati facut abonament pe un an, nu mai e mult pana puteti sa reziliati contractul fara taxe


Pai daca si atunci nici un contract nu poate fi reziliat.. Oricum de ce sa fiu obligat sa platesc in continuare daca nu mai doresc? Este treaba fiecarie firme ce oferte fac, ei le fac ca eu sa ma duc la ei, dar nu pot fi obligat sa stau pe o perioada anume.. Nu asta este defapt vorba? sau am intrepretat eu gresit?
Buna ziua,
Am un abonament la o firma de telefonie mobila, ianuarie 2010, cu numar portat din vodafone si cu achizitionarea unui telefon mobil la un pret promotional ( pentru abonament nou ).
Acum as dori sa revin la firma de telefonie mobila la care am fost pana in ianuarie 2010, si am contactat firma actuala pentru a vedea daca se poate rezilia contractul si sa portez iar numarul.
Acolo am fost luat la tinta (probabil de un avocat sau consilier juridic) care mi-a zis ca nu se poate rezilia contractul deoarece am achizitionat acel telefon mobil si daca vrea sa platesc o taxa de 800 ron pentru reziliere. Conform unui articol din legea 161/2010 nu se poate rezilia contractul.
Intrebarea mea este daca se poate rezilia contractul chiar daca am achizitionat acel abonament.
Mentionez ca sigurul motiv pentru care vreau sa revin la firma initiala este pentru ca minitele nationale incluse in abonamentul actual sunt prea putine iar eu nu le folosesc decat pe acelea..
Va multumesc anticipat