avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Activitate cristi_afrim

Activitate cristi_afrim

Ati văzut un astfel de act ?
Termenul de cumpărare vă spune ceva ?

Gabriel Trifu a scris:

In toata Romania locurile de veci sunt date in folosinta, nu doar in Targu -Jiu. Nu au fost niciodata in proprietate.

Autorizație de construcție anulată din 2011 de instanță,iar eu acum am aflat la o repoziționare. Diferențele dintre coordonatele stereo si GPS sunt si de 2 metri.Au fost anulate peste 80 de autorizații,emise de un angajat al primăriei, care ar fi făcut falsuri pentru unele dintre ele. Chiar dacă ele au fost anulate in februarie 2011, au venit la recepția lucrării în mai. Autorizațiile au fost anulate la grămadă
Ce mai pot face acum?
Expertizele se fac pe clădire la bucată sau si pe total clădiri din gospodărie ?
Este menționat în CCM,doar din 2019, doar in fișa postului se menționează ca obligație de servici deciziile date, dar ei la cererea mea, au venit cu recuperarea sporurilor pentru timpul petrecut în drum spre locul intervenției sau lucrării.
Activitatea mea în mare parte se desfășoară în deplasare cu o mașină pusă la dispoziție. În fișa postului nu scrie nimic de acest aspect, dar scrie ca obligație să se respecte deciziile/dispozițiile date de către superiori. Am primit decizie ca drept de a conduce această mașină. dar fără a fi plătit și pentru această activitate. Am cerut o negociere, o asigurare suplimentară gen CASCO, fiindcă se transportă persoane, materiale etc. și nu am primit nimic. Am acționat în instanță pentru activitatea depusă în ultimii 3 ani, iar în întâmpinare au specificat că mașina mi-a fost pusă la dispoziție pentru a-mi putea desfășura activitatea, iar ca cerere în subsidiar au cerut anularea sporurilor pe perioada cât am condus mașina împreună cu colegii aflați în mașină și nu am fost în punctul de lucru pentru care se acordă sporul. Menționez că timpul de deplasare este prins în programul zilnic, iar dacă la lucrarea respectivă nu s-a stat decât 4-6 ore, societatea a încasat de la beneficiar suma negociată, 8 ore. Întrebare. Poate societatea să îmi taie sporurile, în procesul in care eu am cerut plata pentru zilele în care am condus mașina? Mașina este pe inventarul meu, iar de când au aflat de proces, au trecut-o fără bon de mișcare pe inventarul altcuiva, plus ca au organizat concurs pentru angajarea unui șofer. În CIM nu este trecută nici o clauză, Ultima negociere la CIM nu am semnat-o, din acestă cauză, Dacă era nelegală acordarea sporurilor,de ce nu s-au sesizat mai demult. Eu am fost plătit conform pontajului semnat și contrasemnat. În ultimul an de CCM 2019-2020, au introdus, spor pentru exercitarea celei de-a doua meserii, care prevede un spor de 50 % din salariul minim al meseriei, Vă mulțumesc !
Răspuns la discuția Munca prestata neplatita.
Salariul pentru prima functie este platit integral, munca de sofer, sporul de 50 %, nu este platit.
Buna ziua, lucrez la o societate cu capital de stat, In fisa postului si deciziile date de conducera unitatii, mi se da dreptul sa conduc masina unitatii cu personal muncitor la punctele de lucru. In acest moment doar eu sunt nominalizat in decizie pe o anumita masina. In CCM se specifica ca aceasta activitate suplimentara trebuie platita cu 50 % din grila minima de salarizare a unui sofer. S-a promis ca se vor da aceste compensatii, dar nu s-au tinut de cuvant, au tot promis ca de luna viitoare, asa au trecut anii. Ce sa fac ? am sanse sa imi recuperez ceva pentru munca prestata? Mentionez ca am foi de parcurs predate zilnic de cel putin 5 ani. In societate la punctul de lucru nu exista soferi incadrati. Pe scurt , Soferul si inca 4 muncitori, conduce pana la punctul de lucru inte 30 si 130 de km pe zi , dupa care se alatura echipei, la terminarea programului, echipa se urca in masina, mai si atipesc, ii las pe traseu, dar eu nu , in schimb trebuie sa fac foi, sa alimentez etc . Am mai lucrat asa si la alte societatii, dar acolo aveam mai multe facilitati, salopete in plus, , spor la concediu si daca aveam foi zilnice, nu conta nr de km,ma ponta 4 ore salariul intreg ca sofer , tot 50 % cum se prevede aici. Societatea este in insolventa si motiveaza asta, dar in CCM exista. acest sopr pentru cumul de functii. Credeti ca am castig de cauza ?.. Va multumesc ! daca da . Caut avocat. Societatea are sediul in Bucuresti, are 8 sucursale si mai multe puncte de lucru. in tara si este cu capital integral de stat. mail meu
cristi_afrim@yahoo.com.
stiu caz asemanator care s-a castigat in instanta, dar stiti cum e la noi, sa nu te pui rau, ca te tin minte si poate scot la concurs din nou posturile si te pica la interviu chiar daca ai nota mare la scris.
La nivel national ANPC, agentia nationala a protectie consumatorului, a scos la concurs cate 5 posturi pe regiuni, concursul s-a tinut la nivel national. Sotia mea a promovat concursul , dar fara loc, pentru regiunea care optase. La nivel national au ramas zeci de posturi neocupate, am cerut redistribuire si nu s-a aprobat... oricum cred ca termenul de a mai putea fi dati in judecata a trecut (august 2017)... doar la discriminare era 3 ani, ...
aceste distante sunt pentru constructia linilor electrice, de exemplu pt o linie de 220 Kv este necesar a traversa printr-o padure un culoar de 27,5 m stanga -dreapta fata de axa liniei,deci un total de 55 m. distantele de vecinatate sunt pentru siguranta in exploatare, Distantele fata de cladiri se stabilesc in raport de felul cladirii, tipul de acopris, destinatia, gradul de risc,riscul la incendii,ect....
Am promovat concursul, dar cum nu poti opta si pt alte judete am optat pt judetul D... ,dar locurile sau ocupat in ordinea mediilor 5 din 26 , iar persoana in cauza este pe locul 6... intrebarea era .. de ce nu se poate la cerere sa optez pt alt judet unde nu s-au ocupat locurile ? , sau nu a promovat nimeni... in lege nu se specifica cazul concursului la nivel national