avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Activitate GeoRpT

Activitate GeoRpT

Răspuns la discuția Amenda Jandarmerie
Ei au un martor care a fost adus pentru toate persoanele care am fost duse la sectie. Adica cam 30. Si datele lui au fost date pentru toate acele persoane. Cred ca la fel s-a intamplat la toate sectiile de politie. dar daca sunt aduse probe ca s-a scandat sau s-au adus injurii rasiste cum se intampla pe stadion ei se pot sesiza pentru injurii rasiste si sa schimbe sau sa inceapa un nou proces. Caci din cate am intels aceasta intra sub incidenta penalului. Si este posibil sa se lase cu un dosar penal.
Va multumesc
Buna ziua. Am fost aseara la meciul rapid steaua din cupa de unde am fost evacuati si dusi la sectia de politie. Acolo dupa ce am fost amprentati si fotografiati am fost amendati de jandarmi cu suma de 500 de lei sau 250in 48 de ore. In procesul verbal scrie ca am aruncat in directia suprafetei de joc cu diferite obiecte si anume resturi de scaune din tribuna stadionului.Aceasta amneda intra sub incidenta legii 4/2008 si sacntinata de art 22 lit d. la mentiuni am scris ca nu recunosc fapta. Intrebarea mea este daca platesc amenda aceea de 250de lei mai pot face contestatie? Iar daca nu o platesc si fac contestatie iar eu nu am probe video si nu sunt filmat am vreo sansa sa rezolv ceva. Eu nu am facut nimic am stat sus iar cand am vazut ca jandarmii se pregatesc sa ne evacueze am plecat. de asemean se pare ca inca 280 de persoane au primit acelasi tip de amenda. Se poate sa ma reprezint singur in instanta deoarece sunt student si nu imi permit un avocat. amenda aceasta va veni la impozitul la casa in caz ca nu este platita si care este perioada in care trebuie platita? De asemenea eu am primit amenda de la UM din sector 5 si contestatia se poate face la judecatoria sector 4 este vreo greseala?
Va multumesc frumos