avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 472 soluții astăzi
Forum Activitate juna

Activitate juna

Buna ziua,

Locuiesc in cartierul Pajura (Bucuresti). Prin apropierea blocurilor (in unele locuri la mai putin de 100m) trece calea ferata.
Intrebarea mea este daca trenurile au voie sa emita semnale acustice foarte prelungite, (parca s-ar juca)indiferent de ora? (Daca tot deranjaza cand trece de ce sa nu tiuie)
Multumesc mult!
La casa de pensii din Slobozia - Ialomita, dupa ce esti primit cu tipete si cuvinte jignitoare, primesti si ajutorul de deces diminuat cu diverse sume functie, probabil de cum esti imbracat. Am revenit la director, care uimit ca s-a intamplat asa ceva a dispus sa imi fie dati toti banii. Intr-o situatie similara sunt cel putin toti cei aflati astazi in sala (40-50 persoane).
Multumesc pentru ajutor
Pot face ceva pentru a primi suma corecta?
Buna ziua,
In urma decesului mamei (02.ian.2016 - Slobozia-Ialomita),am primit suma de 2341 lei. Voiam sa stiu cum se calculeaza, daca este functie de pensia primita (1600 lei), sau este suma fixa, pentru ca am citit pe net alta suma pe acest an.
Multumesc mult.
Răspuns la discuția drept civil
sotul meu nu are nici un drept asupra partii mele din casa?
Răspuns la discuția drept civil
am facut succesiune si am renuntat in favoarea copilului
multumesc
Discuție drept civil
Sunt casatorita a doua oara, de 13 ani. Am un copil din prima casatorie, care este mostenitor pe 50% din ap in care locuim, cealalta jumatate este a mea (primul sot a decedat). Ce pot face ca intregul apartament sa fie al copilului meu.
Multumesc mult.
Nu am intrat singura si in casa mai erau cateva lucruri. Cred ca se pregatea sa plece fara sa mai plateasca nimic.
Am inchiriat un ap cu contract si chiriasii nu au mai platit chiria si au mari restante la lumina si intretinere. Unul a plecat si m-a anuntat si al doilea ca va pleca. A tot promis ca plateste restantele dar nu a facut-o. Eu am schimbat yala si am anuntat, asteptand plata restantelor. Ce pot sa fac in continuare? Multe multumiri
Discuție partaj divort
am divortat dupa 16 ani de casatorie. as dori sa stiu cum se imparte casa in care am locuit impreuna, pe care eu am dobindit-o inainte de casatorie.multumesc