Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Ajutor deces - suma acordata de casele de pensii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Ajutor deces - suma acordata de casele de pensii

Buna ziua,
In urma decesului mamei (02.ian.2016 - Slobozia-Ialomita),am primit suma de 2341 lei. Voiam sa stiu cum se calculeaza, daca este functie de pensia primita (1600 lei), sau este suma fixa, pentru ca am citit pe net alta suma pe acest an.
Multumesc mult.
1. Ajutorul de deces, platit de Casa de Pensii, este in suma fixa de 2681 lei pentru asiguratii care erau pensionari la data decesului.

2. Daca persoana decedata nu era pensionara atunci unul din urmasi primeste jumatate din aceasta suma adica 1341 lei.
Pot face ceva pentru a primi suma corecta?
Mergeti inapoi la Casa de Pensii care v-a platit ajutorul de deces si solicitati lamuriri si achitarea sumei corecte.
Legea bugetului asigurărilor sociale de stat pe anul 2016

Cuantumul ajutorului de deces se stabileşte, în cazul:
– asiguratului sau pensionarului, la 2.681 lei;

Legea 340/2015

Art. 16. — Cuantumul ajutorului de deces se stabileşte, în condiţiile legii, în cazul:

a) asiguratului sau pensionarului, la 2.681 lei;
Carp Mircea, utilizator
La casa de pensii din Slobozia - Ialomita, dupa ce esti primit cu tipete si cuvinte jignitoare, primesti si ajutorul de deces diminuat cu diverse sume functie, probabil de cum esti imbracat. Am revenit la director, care uimit ca s-a intamplat asa ceva a dispus sa imi fie dati toti banii. Intr-o situatie similara sunt cel putin toti cei aflati astazi in sala (40-50 persoane).
Multumesc pentru ajutor