avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 390 soluții astăzi
Forum Activitate sorin_ar

Activitate sorin_ar

mai amanuntit, citaia este insotita de: cererea de chemare in judecata, copii dupa contractul de credit, copie dupa un ordin de plata care are ca data 30.10.2007,cu care BCR ASIGURARI a achitat la BCR suma restanta, un document de convocare pentru conciliere din 25.09.2009 insotit de un aviz postal pe care scrie "dest. lipsa domiciliu", deci pe care mama nu la primit, cateva extrase de cont, ultimul emis in 31.08.2007 cu scadenta in 20.09.2007 si 3 notificari ultima cu data de 01.08.2007. banuiesc ca instanta ia in considerare datele din acest dosar, atunci avand in vedere ca data scadenta din ultimul extras de cont este 20.09.2007 iar actiunea in instanta s-a facut in 08.11.2010 intervine prescriptia extintiva. as dori si parerea d-voastra in acest sens.
cu privire la intampinare, am obligatia sa o trimit cu 5 zile inaintea primului termen. termenul este in 18.11.2010 iar citatia a ajuns in 16.11.2010 deci nu pot respecta acest termen de 5 zile.se poate trimite si dupa?
mama este dispusa sa plateasca suma datorata dar esalonat. maine vom merge la BCR Asigurari sa vedem daca putem obtine o esalonare a sumei, dar daca cei de la BCR nu vor, putem cere instantei prin acea intampinare acest lucru?
daca se ajunge la executare silita, se poate cere executorului esalonarea datoriei?
buna ziua,
mama mea si-a facut un card de credit in 27.11.2006. din pacate in 2007 s-a imbolnavit si nu a mai putut plati ratele. ieri a primit o citatie la un tribunal din Bucuresti, noi suntem din Arad.
conform actelor ce insotesc citatia, ultima data scadenta este 20.09.2007 iar actionarea in judecata s-a facut in 08.11.2010. din cate stiu eu acest credit ar fi prescris. neavand posibilitatea de a se prezenta la termen, in Bucuresti, instanta se va sesiza ca acest credit este prescris sau trebuie sesizata de un avocat?